18″ Wide Built-in Dishwasher - DDW1804EW
18″ Wide Built-in Dishwasher
Model: DDW1804EW



























18″ Wide Built-in Dishwasher
Model: DDW1804EW
Key Features
8 place setting capacity and silverware basket
6 convenient wash cycles: Heavy, Normal, Eco, Rapid, Glass and Rinse
Electronic controls with Digital display provide easy select options with the touch of a button
Stainless Steel Inner Tub for maximum durability
12-month warranty on parts and labor with in-home service
Heated drying feature helps prevent left over water on your dishes
Space saving 18” wide built-in dishwasher for small space living
ENERGY STAR® certified with Low water consumption
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
8 place setting capacity and silverware basket
6 convenient wash cycles: Heavy, Normal, Eco, Rapid, Glass and Rinse
Electronic controls with Digital display provide easy select options with the touch of a button
Stainless Steel Inner Tub for maximum durability
12-month warranty on parts and labor with in-home service
Heated drying feature helps prevent left over water on your dishes
Space saving 18” wide built-in dishwasher for small space living
ENERGY STAR® certified with Low water consumption
Delay start feature: washing dishes shouldn’t be a chore, schedule your washing around your schedule
4 hot water temperature options and sanitize mode (up to 156°F/69°C)
Quiet operation – Maintain ambiance in the kitchen with this quiet dishwasher. Operates at 52db which is less than a normal conversation
Adjustable leveling legs included 33- 35″ in (83- 88 cm)
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 17.69 in. |
| Height | 34.4 in. |
| Length | 22.81 in. |
| Weight | 56.1 lbs. |
| Package Weight | 66 lbs - 29.94 kg |
| Package Width | 20.6875" - 52.55 cm |
| Package Height | 35.4375" - 90.01 cm |
| Package Depth | 26.375" - 66.99 cm |
| Interior Width | 15.1" - 38.35 cm |
| Interior Depth | 18.8" - 47.75 cm |
| Interior Height | 24.8" - 62.99 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 20.69 in. |
| Shipping Height | 35.44 in. |
| Shipping Length | 26.38 in. |
| Shipping Weight | 66 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 66 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 8.03 ft³ |
| Dimensional Weight | 99.86 lbs. |
| Total of Cubes | 8.03 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 99.86 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Brooklawn.










