$546.99
Only 1 left in stock, order soon!
18″ Wide Built-in Dishwasher - DDW18D1EB
$546.99
Only 1 left in stock, order soon! - at Warehouse
Key Features
10 place setting capacity with silverware basket
Electronic controls with digital display: provide easy select options with the touch of a button
4 convenient wash cycles: regular, auto, intensive, and quick
Quiet Operation: Designed to operate at 51 decibels, less noise than a normal conversation.
Four temperature settings
12-month warranty on parts and labor with in-home service
18” wide built-in: space saving for small space living
ENERGY STAR® certified and low water consumption
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
10 place setting capacity with silverware basket
Electronic controls with digital display: provide easy select options with the touch of a button
4 convenient wash cycles: regular, auto, intensive, and quick
Quiet Operation: Designed to operate at 51 decibels, less noise than a normal conversation.
Four temperature settings
12-month warranty on parts and labor with in-home service
18” wide built-in: space saving for small space living
ENERGY STAR® certified and low water consumption
Delay start feature: washing dishes shouldn’t be a chore, schedule your washing around your schedule
Unit comes with attached power cord
Adjustable leveling legs included 32- 34″ in (82- 87cm)
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 17.63 in. |
| Height | 34.25 in. |
| Length | 22.44 in. |
| Weight | 69.96 lbs. |
| Package Weight | 73.48 lbs - 33.33 kg |
| Package Width | 20.0625" - 50.96 cm |
| Package Depth | 26.5625" - 67.47 cm |
| Package Height | 33.6875" - 85.57 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 20.06 in. |
| Shipping Height | 33.69 in. |
| Shipping Length | 26.56 in. |
| Shipping Weight | 73.48 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 73.48 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.84 ft³ |
| Dimensional Weight | 97.44 lbs. |
| Total of Cubes | 7.84 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 97.44 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Brooklawn.






























