Stainless steel dishwasher with third level rack - WDF590SAJB
Stainless steel dishwasher with third level rack
Model: WDF590SAJB











Stainless steel dishwasher with third level rack
Model: WDF590SAJB
Key Features
Third level rack
Sensor cycle
1-Hour Wash cycle
Cycle memory
Soil sensor
Adjustable upper rack
Sani Rinse option
Stainless steel tub
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
Third level rack
Sensor cycle
1-Hour Wash cycle
Cycle memory
Soil sensor
Adjustable upper rack
Sani Rinse option
Stainless steel tub
Normal cycle
Heavy cycle
High Temperature Wash option
Heated Dry option
Cycle status indicator
ENERGY STAR Certified
Industry's best selling dishwasher brand.
An American Company for over 100 years
Specifications
Dimensions
| Depth Closed Excluding Handles | 24-1/2 in |
| Depth Closed Including Handles | 24-1/2 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 49-1/2 in |
| Depth | 24-1/2 in |
| Maximum Height | 34-1/2 in |
| Minimum Height | 33-1/2 in |
| Width | 23-7/8 in |
| Number of Place Settings | 12 |
Configuration and Overview
| Dishwasher Type | Built-In |
| Decibel Level dBA | 50 |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Last Cycle Recall | Yes |
| Sensor | Yes |
| Location of Controls | Front |
Appearance
| Door Style | Flat |
| Handle Material | Metal |
| Window | No |
Details
| True Hold Door | Yes |
| Dispenser | Detergent and Rinse Aid |
| Number of Wash Levels | 5.0 |
| Rinse Aid Dispenser Level Indicator | Optical Level Indicator |
| Number of Racks | 3 |
| Built-In Water Softener | No |
| Interior Light | No |
| Number of Washarms | 2 |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Tub Style | Built-in Tall Tub 24"" |
| Water Filtration | Yes |
| Rack Material | Nylon |
| Hoses Included | Yes, Drain |
Cycles and Options
| Number of Wash Cycles | 5 |
Lower Rack
| Cushion-Tip Tines | No |
| Fold-Down Tines | No |
| Style | Straight |
Silverware Basket
| Location | Bottom Rack |
| Culinary Basket | No |
| Covers | Yes |
Third Level Rack
| Adjustable | No |
| Removable | Yes |
Certifications
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Certified |
| NSF® Certified | Yes |
Electrical
| Power Cord Included | No |
Options
| Dishwasher Option Selections | 1-24 Hour Delay |
Features
| Sound Package | Yes |
Refinements
| Features | Standard |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28 Inch |
| Shipping Height | 39 Inch |
| Shipping Length | 29 Inch |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.86 ft³ |
| Dimensional Weight | 135.02 Ibs |
| Total of Cubes | 10.86 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 135.02 Ibs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Brooklawn.









