Stainless Steel Tub Pocket Handle Dishwasher with TotalCoverage Spray Arm - WDTA50SAHV
Stainless Steel Tub Pocket Handle Dishwasher with TotalCoverage Spray Arm
Model: WDTA50SAHV

Stainless Steel Tub Pocket Handle Dishwasher with TotalCoverage Spray Arm
Model: WDTA50SAHV
Key Features
TotalCoverage spray arm
Sensor cycle
1-Hour Wash Cycle
Tap Touch controls
Soil sensor
Fingerprint resistant
In-door silverware basket
Adjustable upper rack
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
TotalCoverage spray arm
Sensor cycle
1-Hour Wash Cycle
Tap Touch controls
Soil sensor
Fingerprint resistant
In-door silverware basket
Adjustable upper rack
Sani Rinse option
Stainless Steel Tub
Normal cycle
Heavy Cycle
Soak & Clean cycle
High Temperature Wash Option
Heated Dry Option
Extended Dry Option
Cycle Status Indicator
ENERGY STAR Certified
Industry's best selling dishwasher brand.
Designed, Engineered and Assembled in the U.S.A. with American Pride
Specifications
Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Configuration and Overview
| Dishwasher Type | Built-In |
| Decibel Level dBA | 47 |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Last Cycle Recall | Yes |
| Sensor | Yes |
| Location of Controls | Top |
Appearance
| Door Style | Flat |
| Handle Material | Plastic |
| Window | No |
Details
| True Hold Door | Yes |
| Dispenser | Detergent and Rinse Aid |
| Number of Wash Levels | 3.0 |
| Rinse Aid Dispenser Level Indicator | Yes |
| Number of Racks | 2 |
| Built-In Water Softener | No |
| Interior Light | No |
| Number of Washarms | 3 |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Tub Style | Built-in Tall Tub 24"" |
| Water Filtration | Yes |
| Rack Material | Nylon |
Cycles and Options
| Number of Wash Cycles | 5 |
Lower Rack
| Cushion-Tip Tines | Yes |
| Fold-Down Tines | No |
| Style | Straight |
| Utility Basket | No |
Silverware Basket
| Location | Rack or Door |
| Culinary Basket | No |
| Covers | Yes |
Certifications
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Certified |
| NSF® Certified | Yes |
Refinements
| Features | 1-Hour Wash |
Options
| Dishwasher Option Selections | 2-4-8 Hour Delay |
Features
| Sound Package | Yes |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Number of Place Settings | 15 |
| Number of Place Settings | 15 |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.68 ft³ |
| Dimensional Weight | 145.18 lbs. |
| Total of Cubes | 11.68 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 145.18 lbs. |
Dimensions & Weight
| Width | 23.88 in. |
| Height | 34.5 in. |
| Length | 24.5 in. |
| Weight | - |
| Depth Closed Excluding Handles | 24-1/2 in |
| Depth Closed Including Handles | 24-1/2 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 49-1/2 in |
| Maximum Height | 34-1/2 in |
| Minimum Height | 33-1/2 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.88 in. |
| Shipping Height | 39.5 in. |
| Shipping Length | 29.5 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Brooklawn.








