1.1 cu. ft. 1000W Sharp Countertop White Microwave - SMC1131CW
1.1 cu. ft. 1000W Sharp Countertop White Microwave
Model: SMC1131CW











1.1 cu. ft. 1000W Sharp Countertop White Microwave
Model: SMC1131CW
Key Features
CONVENIENT COUNTERTOP OPTIONS FOR YOUR HOME
Size
Finishes
Settings
Power
Convenience You Can Count On
Built to Fit Your Needs
Make Yesterday’s Food Tonight’s Feast
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
CONVENIENT COUNTERTOP OPTIONS FOR YOUR HOME
See why home cooks throughout the world trust Sharp Carousel
Size
Mid-sized 1.1 cu. ft. capacity11.2" glass turntable
Finishes
Easy-to-clean white finish
Settings
+30 seconds keyTime Cook, Time Defrost and Auto DefrostPopcorn and beverage settings
Power
1000 watts output10 cooking power levels
Convenience You Can Count On
Convenient "+30 Sec" Key for Instant StartAuto Defrost for Quick and Accurate Thawing11.2" Carousel® Turntable for Even CookingConvenient Cooking PresetsExpress Cook for One-Touch Cooking Up-to 6 Minutes
Built to Fit Your Needs
This mid-sized 1.1 cu. ft. white countertop microwave is a great choice for reheating and everyday cooking to make yesterday's leftovers tonight's feast. The Sharp SMC1131CW model has a medium footprint that allows for flexible placement options, and 1000 watts of power give you rapid reheating and fast cooking. Easy-to-clean glossy white finish complements your style.
Make Yesterday’s Food Tonight’s Feast
Innovative features like One-Touch controls, Auto Defrost, and the Carousel turntable system make cooking and reheating your favorite foods, snacks and beverages easier. With decades of experience designing smart, innovative microwaves, it’s easy to see why home cooks throughout the world trust Sharp Carousel.
Quick and Accurate Defrosting
Auto Defrost regulates the power to accurately and automatically defrost by time or weight. Take the guesswork out of thawing most foods including meat, poultry, and fish.
One-Touch Convenience
Convenient, preset, one-touch keys get you started for the most popular cooking times, from thirty seconds to up to six minutes. Or use popcorn, beverage and entrée settings for convenient one-touch cooking.
USER-FRIENDLY FEATURES MAKE COOKING AND REHEATING EASY
ADA COMPLIANT SHARP APPLIANCES
ADA Compliant Home Appliances
ADA (Americans with Disabilities Act) compliant appliances from Sharp Home Appliances can help to make your home accessible to people with disabilities.The Americans with Disabilities Act establishes accessibility guidelines for many products. Sharp offers an array of appliances for the home that meet the requirements for ADA compliance. A touch-control microwave oven placed at counter height provides cooking access for people of various ages and physical abilities.
ADA Compliant Microwave Ovens
To be considered ADA compliant, a Sharp microwave oven must meet the following requirements:Maximum high forward reach for controls and operating mechanisms is 48"; maximum low forward reach is 15".Controls and operating mechanisms must be operable with one hand and shall not require tight grasping, pinching or twisting of the wrist. The force required to activate controls shall be no more than 5 lbs.
Specifications
DESIGN
| Cabinet Finish | White |
| Door Color | White |
| Control Type | Touch Control |
| Control Panel Color | Black |
| Display | LED |
FEATURES
| Capacity (cu. ft.) | 1.1 |
| Watts | 1000 |
| Cooking Power Levels | 10 |
| Turntable Type | Removable |
| Turntable Diameter (inches) | 11.2" |
| Turntable Material | Glass |
| Auto Defrost | Meat, Poultry, Seafood |
| Preset Buttons | Popcorn, Potato, Frozen Pizza, FreshVegetable, Frozen Vegetable, Beverage,Reheat, Defrost |
| Plus Cooking Time (+30 sec) | Yes |
| Express Cook | Yes (1-6 minutes) |
| Time Cook | Yes |
| Clock/Timer | Yes |
| Control Lock | Yes |
DIMENSIONS & WEIGHT (in./lbs.)
| Cavity Dimensions (w x h x d) | 14.0" x 9.4" x 14.1" |
| Product Dimensions (w x h x d) | 20.3" x 12.0" x 14.8" |
| Shipping Dimensions (w x h x d) | 22.8" × 14.3" × 16.8" |
| Product Weight / Shipping Weight | 30.0 lbs. / 33.3 lbs. |
ADDITIONAL SPECIFICATIONS
| Power Source / Ratings | AC 120V, 60Hz |
| Safety Compliance | UL® |
WARRANTY/UPC
| Parts | 1 year limited |
| Labor | 1 year limited |
| Magnetron Tube | Additional 4 years (part only) |
| UPC | 074000620063 |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 20.3 in. |
| Height | 33.3 in. |
| Length | 14.8 in. |
| Weight | - |
| Cavity Dimensions (w x h x d) | 14.0" x 9.4" x 14.1" |
| Shipping Dimensions (w x h x d) | 22.8" × 14.3" × 16.8" |
| Product Weight / Shipping Weight | 30.0 lbs. / 33.3 lbs. |
| Cavity Dimensions (w x h x d) | 14.0" x 9.4" x 14.1" |
| Shipping Dimensions (w x h x d) | 22.8" × 14.3" × 16.8" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 22.8 in. |
| Shipping Height | 17 in. |
| Shipping Length | 19.8 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 5.79 ft³ |
| Dimensional Weight | 71.98 lbs. |
| Total of Cubes | 5.79 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 71.98 lbs. |
Where to Buy Sharp Appliances in Brooklawn.










