10.0 cu. ft. Smart Double Wall Oven with Touchscreen - WOD51EC0HB
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
10.0 cu. ft. Smart Double Wall Oven with Touchscreen
Model: WOD51EC0HB











+1more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
10.0 cu. ft. Smart Double Wall Oven with Touchscreen
Model: WOD51EC0HB
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Specifications
Specifications
Other
| Capacity | 10 cu. ft. |
| Common Size | 30 in |
| Capacity | 10 cu. ft. |
| Common Size | 30 in |
| Capacity | 10 cu. ft. |
| Common Size | 30 in |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.64 ft³ |
| Dimensional Weight | 293.86 lbs. |
| Total of Cubes | 23.64 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 293.86 lbs. |
Exterior Details
| Door Lock | Yes |
| Door Type | Metal & Glass |
| Handle Color | Black |
| Handle Material | Plastic |
| Oven Window Size | Extra Large |
Oven Cavity Details
| Broiler Location | Top of Oven |
| Door Broil Position | Closed |
| Door Lock | Yes |
| Door Removable | Yes |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Installable Under Cooktop | No |
| Interior Coating | Porcelain |
| Interior Color | Grey |
| Light Type | Incandescent |
| Lower Oven Capacity | 5 cu. ft. |
| Lower Oven Number of Oven Lights | 1 |
| Number of Bake Elements | 1 |
| Number of Broil Elements | 1 |
| Number of Lower Oven Racks | 2 |
| Number of Lower Rack Guides | 3 |
| Number of Upper Oven Racks | 2 |
| Number of Upper Rack Guides | 3 |
| Oven Cleaning Type | Self-Cleaning w/Steam |
| Oven Cooking System | Thermal |
| Self-Cleaning Oven Racks | No |
| Temperature Conversion | Yes |
| Upper Oven Capacity | 5 cu. ft. |
| Upper Oven Number of Oven Lights | 1 |
| Bake Element Power | 2,800 W |
| Broiler Element Power | 3,600 W |
Controls
| Control Type | Glass Touch Digital Display |
| Display Color | Full Color |
| Electronic Display Type | LCD Screen |
| Language Conversion | English/French/Spanish |
| Light Control | Oven Light Touch Pad |
Details
| Delay Clean | Yes |
| Flush Installation Approved | No |
| Fuel Type | Electric |
| Oven Automatic Shut-Off | Yes |
| Oven Configuration | Double Oven |
| Oven Selections | Audible Signal, Automatic Door Latch, Broil, Cancel/Off, Clock, Control Lock, Cook Time Indicator, Delay Start, Favorites, Frozen Bake, Keep Warm Setting, Language Conversion, Rapid Preheat, |
| Oven Type | Double |
| Power On Indicator Light | Yes |
Smart Compatibility
| Connectivity | Amazon Alexa, Android, Google Assistant, iOS |
| Smart Appliance | Yes |
| Works With | App, Remote Access, Voice Controlled, WiFi |
Electrical
| Amps | 40 |
| Power Cord Included | No |
| Volts | 240 |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CUL | Yes |
| Prop 65 | Standard |
| Star K Certified | Yes |
| UL | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 51.5 in. |
| Length | 26.44 in. |
| Weight | 265 lbs. |
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Height | 50-1/4 in |
| Cutout Width | 28-1/2 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 24-1/2 in |
| Depth Closed Including Handles | 26-219/500 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 42-3/4 in |
| Gross Weight | 265 lbs |
| Lower Oven Interior Depth | 19 in |
| Lower Oven Interior Height | 18 in |
| Lower Oven Interior Width | 25 in |
| Net Weight | 243 lbs |
| Upper Oven Interior Depth | 19 in |
| Upper Oven Interior Height | 18 in |
| Upper Oven Interior Width | 25 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 56.5 in. |
| Shipping Length | 31.44 in. |
| Shipping Weight | 305 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 305 lbs. |
| Source | Calculation |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Brooklawn.









