30" Slide-In Front-Control Convection Gas Range with No Preheat Air Fry and EasyWash Oven Tray - GGS60LAVFS
30" Slide-In Front-Control Convection Gas Range with No Preheat Air Fry and EasyWash Oven Tray
Model: GGS60LAVFS
Model: GGS60LAVFS
Key Features
EasyWash™ Oven Tray
Air Fry Basket
Built-In WiFi
No Preheat Air Fry
No Preheat Fresh Reheat
No Preheat Pizza
Express Preheat
18,000 BTU Power Boil Burner
Description
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
EasyWash™ Oven Tray
Air Fry Basket
Built-In WiFi
No Preheat Air Fry
No preheat air frying is a great way to get crispier versions of your favorite foods in less time.
No Preheat Fresh Reheat
No Preheat Pizza
Express Preheat
18,000 BTU Power Boil Burner
Boil water faster than ever with an 18,000 BTU element that delivers high heat for quick boiling.
Edge-to-Edge Cooktop
Convection
Cook and brown foods more evenly with convection cooking that uses a rear fan to circulate hot air.
Precise Simmer Burner
Prepare your delicate dishes over the low, even heat of this precise simmer burner.
Extra-Large Integrated Griddle
Center Oval Burner
Heavy Duty, Dishwasher-Safe Grates
Enjoy a safe and easy-to-clean solution thanks to these heavy duty, dishwasher-safe grates.
Fit Guarantee
Specifications
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
FEATURES
| Burner - Center | 8,000 BTU |
| Burner - Left Front | 18,000 BTU Power Boil |
| Burner - Left Rear | 5,000 BTU |
| Burner - Right Front | 15,000 BTU Power Boil |
| Burner - Right Rear | 9,500 BTU |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Control Location | Front |
| Control Type | Cap Touch Controls |
| Cooking System | Convection |
| Cooking Technology | Convection |
| Cooktop Burner Grate Material | Standard Cast |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Cooktop Surface | Edge-to-Edge |
| Cooktop Surface | Deep Recessed |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Cooktop Surface | Black |
| Cooktop Type | Continuous Grates with Griddle |
| Drawer Type | Storage |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Ignition System | Electronic |
| Interior Oven Light | 1 Light |
| OU Certified | OU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately |
| Oven Cleaning Type | Steam Clean with Easy Wash Oven Tray |
| Oven Control Features | Timer |
| Oven Control Features | Delay Start (App) |
| Oven Control Features | Chef Connect (App) |
| Oven Control Features | Bluetooth |
| Oven Control Features | WiFi |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Convection Bake |
| Oven Control Features | Convection Roast |
| Oven Control Features | Cook Time |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Oven Cooking Modes | Bake |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Oven Cooking Modes | No Preheat Air Fry |
| Oven Cooking Modes | No Preheat Pizza |
| Oven Cooking Modes | Fresh Reheat |
| Oven Features | Air Fry Basket |
| Oven Rack Features | 2 Nickel Racks |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Product Type | Slide-In Single Oven |
| Sabbath Mode | Yes |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| WiFi Connect | Built-In |
| Oven Interior | Black Enamel |
| Griddle | Integrated (Included) |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Lights | Yes |
APPEARANCE
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Stainless |
| Control Knobs | Stainless Steel Appearance |
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Handle Color | Stainless Steel Appearance |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 173 lb |
| Cabinet Opening | 30 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 160 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19-1/2 x 20-5/8 |
| Overall Width | 30 in |
| Depth Without Handle | 26.25 in |
| Depth with Door Open | 48.25 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36.5 |
| Height to Top of Rear Vent Trim | 37.25 in |
| Overall Depth | 28.625 in |
| Overall Height | 37.125 in |
POWER / RATINGS
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 14.0 Bake/ 6.0 Broil |
| Broiler Wattage | 1175W |
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 13A |