30" Free-Standing Electric Double Oven Convection Range - JB860DJBB
30" Free-Standing Electric Double Oven Convection Range
Model: JB860DJBB














Product Video

30" Free-Standing Electric Double Oven Convection Range
Model: JB860DJBB
Key Features
True Convection with Precise Air
Black gloss oven interior
6.6 cu. ft. total oven capacity
12"/9" dual element
Fifth element warming zone
Self-clean oven
Dual-element Bake
Description
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
True Convection with Precise Air
Enjoy perfectly even results without turning the pan
Black gloss oven interior
Enjoy a clean and sleek appearance
6.6 cu. ft. total oven capacity
Large capacity is ideal for big meals
12"/9" dual element
A dual burner cooktop lets you choose between 12-inch and 9-inch electric elements for a more convenient cooking experience
Fifth element warming zone
A convenient low-heat warming zone provides even temperature control for foods on the cooktop
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Dual-element Bake
Upper and lower elements produce even heat and great results
Certifications
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 47 in |
| Net Weight | 201 lb |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 24 x 8-7/8 x 18-1/4 |
| Depth Without Handle | 25.75 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 223 lb |
| Depth with Door Open | 45 in |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
| Overall Depth | 28 1/4 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 35.75 - 36.5 |
FEATURES
| Element - Center | 6" 80W Warming Zone |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Rack Features | 3 Heavy-Duty Oven Racks |
| Element - Left Front | 9"/6" 3100W Power Boil |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean (Both Ovens) |
| Product Type | Free-Standing Double Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | 1 |
| Cooktop Type | Radiant Smoothtop |
| Fuel Type | Electric |
| Element - Right Front | 12"/9" 3000W |
| Interior Oven Light | Preheat Notification (Both Ovens) |
| Control Location | Backsplash |
| Control Type | Touchpads |
| Hot Surface Indicator Lights | 1 |
| Element - Left Rear | 6" 1200W |
| Cooking Technology | Traditional Upper; Convection Lower |
| Configuration | Double Oven Range |
| Oven Features | 8-Pass Bake Element (Upper) |
| Melt Setting | Yes |
| Oven Cooking Modes | Warming |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Element - Right Rear | 6" 1200W |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 2 / 7 |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Control Type | Electronic |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Surface | Black Ceramic Glass |
| Interior Oven Light | 1 Incandescent (Upper) |
| Interior Oven Light | 1 Halogen (Lower) |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Cook) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Features | 6-Pass Bake Element (Lower) |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element (Both Ovens) |
APPEARANCE
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Oven Door Features | Full-Wrapped Metal Frame |
| Handle Design | Designer Style |
| Handle Color | Color-Matched |
| Control Knobs | Color-Matched |
| Color Appearance | Black |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
ACCESSORIES
| Optional Accessories | WB48X20862 Roller Rack |
| Cooktop Cleaning | Sponge |
| Cooktop Cleaning | Cream |
| Cooktop Cleaning | Included |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 2500W Upper / 3600W Lower |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 240V | 15.6 |
| Bake Wattage | 2500W Upper / 2650 Lower |
| KW Rating at 208V | 11.7 |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 2.2 Upper / 4.4 Lower |
| Total Capacity (cubic feet) | 6.60 cu ft |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (upper) | 24 x 8-7/8 x 18-1/4 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 201 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |
| Shipping Weight | 241 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 241 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.96 ft³ |
| Dimensional Weight | 285.37 lbs. |
| Total of Cubes | 22.96 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 285.37 lbs. |
Where to Buy GE Appliances in Brooklawn.









