40" Free-Standing Electric Range - JCP67YWW
40" Free-Standing Electric Range
Model: JCP67YWW


40" Free-Standing Electric Range
Model: JCP67YWW
Key Features
Companion oven
Self-clean oven
Coil heating elements
Dual-element bake
Electronic clock and timer
Chrome drip bowls
Standard window
Description
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
Companion oven
Provides a convenient second oven option for cooking or warming
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Coil heating elements
Provides consistent and even heat on the cooktop with a plug-in element that is removable for easy cleaning
Dual-element bake
Alternates the upper broiling element and the lower baking element for even heating and optimal baking results
Electronic clock and timer
Features a convenient digital clock and easy-to-use timer with an audible signal to help coordinate cooking times in the kitchen
Chrome drip bowls
Contain spills and remove for easy cleaning
Standard window
Provides a convenient viewing area to check the progress of food
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Chrome |
| Broiler Pan and Grid | Master Oven - 1; Companion Oven - 1 |
| Storage Drawer Features | White |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light 2 Cycling |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Oven Rack Features | Master Oven - 2 Oven Racks/ Companion Oven - 1 Oven Rack |
| 6" Heating Element(s) | 2 |
| Oven Cleaning Type | Main - Self-Clean; Companion - Standard Clean |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Fluorescent Backguard Light | Full-Width |
| Master Oven | Yes |
| Control Location | Backsplash |
| 8" Heating Element (s) | 2 |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) Master |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 210 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 22-5/8 x 15-7/8 x 18-1/8 |
| Companion Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 9-9/16 x 16 x 19-1/8 |
| Depth with Door Open | 45.875 in |
| Cabinet Width | 40 in |
| Approximate Shipping Weight | 230 lb |
| Overall Depth | 27 3/8 in |
| Overall Height | 47 1/4 in |
| Overall Width | 40 1/8 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 14.2 |
| KW Rating at 208V | 10.7 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Master White Frameless Lift-off Oven Door |
| Handle | Visor |
| Color Appearance | White on White |
| Oven Door Features | Master Oven Window |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 22-5/8 x 15-7/8 x 18-1/8 |
| Companion Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 9-9/16 x 16 x 19-1/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 40.13 in. |
| Height | 47.25 in. |
| Length | 27.38 in. |
| Weight | 210 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 45.13 in. |
| Shipping Height | 52.25 in. |
| Shipping Length | 32.38 in. |
| Shipping Weight | 250 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 250 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 30.03 ft³ |
| Dimensional Weight | 373.38 lbs. |
| Total of Cubes | 30.03 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 373.38 lbs. |
Where to Buy GE Appliances in Brooklawn.









