Spectra 30" Free-Standing Gas Range - JGBP35BEABB
Spectra 30" Free-Standing Gas Range
Model: JGBP35BEABB
Model: JGBP35BEABB
Key Features
Self-clean oven
Extra-large oven capacity
TrueTemp system
QuickSet IV oven controls
Precise Simmer burner
All purpose burners
High output burner
Description
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without need of scrubbing
Extra-large oven capacity
Provides a large oven interior ideal for cooking more items at once
TrueTemp system
Delivers even heat distribution and your maximum oven control
QuickSet IV oven controls
Feature an easy to use design which allows you to set precise cooking temperatures
Precise Simmer burner
Offers a low setting of 600 BTUs, ensuring more temperature control for simmering
All purpose burners
Deliver a wide range of heat output ideal for most cooking needs
High output burner
Provides a powerful burner output for efficient heat-up and boiling
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 190 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17 x 19 |
| Depth with Door Open 90° | 46.375 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 210 lb |
| Overall Depth | 28 1/4 in |
| Overall Height | 46 1/2 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 +/- .25 |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Ignition System | Electronic |
| Broiler Pan and Grid | Extra Large |
| Interior Oven Light | Yes |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| High Output Burner | (1) 12,000/1,000 BTU |
| All-Purpose Burners | (2) 9,500/850 BTU |
| Cooktop Burner Grate Material | Standard Cast |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Backguard | Scratch-Resistant |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Control Type | SmartLogic™ Controls |
| Precise Simmer Burner | (1) 5,000/600 BTU |
| One-Piece Drip Pans | Black Porcelain-Enameled |
| Control Type | QuickSet IV |
| Cooktop Burner Grate Material | Square |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Automatic Oven Timer (Time Bake) |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Backguard | Porcelain-Enameled |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Black |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Handle | Designer Style |
| Frameless Oven Door(s) | Black Glass |
| Color Appearance | Black on Black |
CAPACITY
| Unit Capacity | Extra Large Oven |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 12.0; (2) 9.5; (1) 5.0 |
| Electrical Requirements | 120V; 60Hz; 5A |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 13.5 Broiler |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 46.5 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 190 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 51.5 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |