4.8 Cu. Ft. Freestanding Electric Range with FlexHeat Dual Radiant Element - WFE320M0EB
4.8 Cu. Ft. Freestanding Electric Range with FlexHeat Dual Radiant Element
Model: WFE320M0EB












4.8 Cu. Ft. Freestanding Electric Range with FlexHeat Dual Radiant Element
Model: WFE320M0EB
Key Features
Counter Depth Range
FlexHeat Dual Radiant Element
Easy Wipe Ceramic Glass Cooktop
EasyView Large Oven Window
#1 Selling Appliance Brand in the U.S.A.
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
Counter Depth Range
FlexHeat Dual Radiant Element
Easy Wipe Ceramic Glass Cooktop
EasyView Large Oven Window
#1 Selling Appliance Brand in the U.S.A.
Specifications
Dimensions
| Capacity | 4-4/5 |
| Cutout Depth | 24.0 in |
| Cutout Height | 36.0 in |
| Cutout Width | 30.0 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 25-5/16 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46-3/4 in |
| Depth | 27-3/4 in |
| Height | 47-7/8 in |
| Maximum Height | 47-7/8 in |
| Minimum Height | 46-7/8 in |
| Width | 29-7/8 in |
Configuration and Overview
| Size | 30 in |
| Fuel Type | Electric |
| Range Type | Freestanding |
| LP Convertible | No |
Oven Details
| Door Removable | Yes |
| Drawer Type | Storage Drawer |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Interior Color | Grey |
| Oven Control Location | Backguard |
| Oven Control Type | Electronic Touch |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Oven Light Switch Location | Oven Control |
| Oven Interior Width | 24-1/2 in |
| Oven Interior Depth | 18-1/2 in |
| Oven Interior Height | 18-1/8 in |
| Hidden Bake Element | No |
Appearance
| Handle Material | Plastic |
Cooktop Details
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| Cooktop Surface Color | Black |
| Number of Cooking Element-Burners | 4 |
| Cooktop Control Location | Backguard |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Left Front Element-Burner Size | 9""/6"" |
| Left Rear Element-Burner Size | 6"" |
| Right Front Element-Burner Size | 9"" |
| Right Rear Element-Burner Size | 6"" |
Details
| Bake Element Power | 2400W |
| Broiler Element Power | 3400W |
| Cooktop Surface Material | Glass |
| Oven Cleaning Type | Manual Clean |
| Number of Rack Guides | 5 |
Electrical
| Power Cord Included | No |
Refinements
| Features | Sabbath Mode/Star-K Certification |
Controls
| Knob Color | Color Coordinated/Black on Stainless |
| Knob Type | Dishwasher-Safe Plastic |
Features
| Natural Gas Convertible | No |
Exterior
| Oven Window Size | Extra Large |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34 Inch |
| Shipping Height | 52 Inch |
| Shipping Length | 32 Inch |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.3 ft³ |
| Dimensional Weight | 264.76 Ibs |
| Total of Cubes | 21.3 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 264.76 Ibs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Brooklawn.









