$745.00
Was$1,149.00Save $404.00 (35%)
30-inch Gas Range With Air Cooking Technology And Steam Clean - WFGS4530SZ
$745.00
Was$1,149.00Save $404.00 (35%)
Current Rebates
Key Features
Air Cooking Technology
Griddle Zone
No Preheat Air Fry
6 Cooking Modes
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
Air Cooking Technology
Exerience the Difference* with Air Cooking Technology, featuring more air flow with No Preheat Air Fry and Air Baking. *Compared to thermal bake
Griddle Zone
Maximize your cooking space for a variety of mealtime options with the 8,000 BTU Griddle Zone. One long, oval-shaped burner makes it easy to cook up all that delights, all at once.
No Preheat Air Fry
Save up to 10 minutes* with No Preheat Air Fy. Get the right heat at the right time with our most advanced Air Fry mode. Get fast, crispy results on chicken wings and mozzarella sticks without the guilt. *Compared to WFG550S0LZ
6 Cooking Modes
Make more feel-good meals with a variety of 6 Cooking Modes. Choose from modes that use Air Cooking Technology, like No Preheat Air Fry and Air Baking, or use traditional thermal cooking modes like No Preheat Mode, Bake, Broil, and Keep Warm.
Specifications
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CUL | Yes |
| Star K Certified | Star K Certified |
| UL | Yes |
| Energy Star® Qualified | No |
Controls
| Display Color | White |
Cooktop Details
| Auto Re-ignition | Yes |
| Cooktop Control Knob Type | Plastic |
| Cooktop Control Location | Backguard |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Cooktop Surface Material | Porcelain Coated Steel |
| Griddle Included | No |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| Ignition Type | Direct Spark Ignition |
Details
| Air Fry | Yes |
| Cooktop Configuration | All Burners |
| Delay Clean | No |
| Fuel Type | Gas |
| Installation Configuration | Freestanding |
| LP Convertible | Yes - Kit Included |
| Oven Automatic Shut-Off | Yes |
| Oven Configuration | Single Oven |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Power Outage Compatible | Yes |
| Range Configuration | Freestanding |
| Range Type | Freestanding |
| Natural Gas Convertible | No |
| Oven Selections | Audible Signal, Bake, Broil, Clock, Control Lock, Convect Modes, Cook Time, Delay Start, Language Conversion, Light, No Preheat - Frozen, Sabbath Mode, Start/Cancel, Steam Clean, Temp/Time Se |
| Export Packaging | No |
| Literature Language | English, French, Spanish |
Dimensions
| Adjustable Height | Yes |
| Capacity | 5 cu. ft. |
| Common Size | 30 in |
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Height | 36 in |
| Cutout Width | 30 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 25-313/1000 in |
| Depth Closed Including Handles | 28 in |
| Depth Excluding Doors | 24-1/2 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46-86/125 in |
| Gross Weight | 173 lbs |
| Maximum Height | 52-1/5 in |
| Minimum Height | 46-7/10 in |
| Net Weight | 157 lbs |
| Oven Interior Depth | 18-1/2 in |
| Oven Interior Height | 18-1/8 in |
| Oven Interior Width | 24-1/2 in |
| Console Language | English |
| Depth | 27-3/4 in |
| Height | 47-7/8 in |
| Width | 29-7/8 in |
Electrical
| Power Cord Included | Yes |
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
| Watts | 1400 |
Element/Burner Details
| Center Rear Element-Burner Size | N/A |
| Center Rear Element-Burner Type | Oval Burner |
| Cooktop Element Style | Sealed Burner |
| Left Front Element-Burner Size | N/A |
| Left Front Element-Burner Type | Large |
| Left Rear Element-Burner Size | N/A |
| Left Rear Element-Burner Type | Standard |
| Number of Cooking Element-Burners | 5 |
| Right Front Element-Burner Size | N/A |
| Right Front Element-Burner Type | Extra Large |
| Right Rear Element-Burner Size | N/A |
| Right Rear Element-Burner Type | Simmer/Melt |
| Center Front Element-Burner Power | 12000 BTU |
| Center Front Element-Burner Type | Oval Burner |
| Center Rear Element-Burner Power | 8,000 BTU |
| Left Front Element-Burner Power | 15,000 BTU |
| Left Rear Element-Burner Power | 9,500 BTU |
| Number of Grates | 3 |
| Right Front Element-Burner Power | 15,000 BTU |
| Right Rear Element-Burner Power | 5,000 BTU |
Exterior Details
| Door Type | Glass |
| Oven Control Knob Type | N/A |
| Oven Control Location | Backguard |
| Oven Control Type | Tap Touch |
| Oven Window Size | Extra Large |
| Door Lock | Yes |
| Handle Color | Print Resist Stainless Steel |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Reach Through Handle |
| Knob Color | Print Resist Stainless Steel |
| Knob Type | Plastic |
Smart Compatibility
| Smart Appliance | No |
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.97 ft³ |
| Dimensional Weight | 285.55 lbs. |
| Total of Cubes | 22.97 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 285.55 lbs. |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | 25.31 in. |
| Weight | - |
| Adjustable Height | Yes |
| Cutout Depth | 24 |
| Cutout Height | 36 |
| Cutout Width | 30 |
| Depth Closed Excluding Handles | 25.313 |
| Depth Closed Including Handles | 28 |
| Depth Excluding Doors | 24.5 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46.688 |
| Oven Interior Depth | 18.5 |
| Oven Interior Height | 18.125 |
| Oven Interior Width | 24.5 |
| carton depth | 29 |
| carton height | 49 |
| carton width | 32 |
| gross weight | 173 |
| net weight | 157 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 49 in. |
| Shipping Length | 30.31 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Oven Cavity Details
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | No |
| Bake Element Power | 2,400 W |
| Broiler Element Power | 1,300 W Electric Broil |
| Broiler Location | Top Center |
| Convection Element Type | Fan |
| Convection Functions | Air Baking, Bake, Broil, Keep Warm, No Preheat, No Preheat Air Fry, No Preheat Frozen Bake Lasagna, No Preheat Frozen Bake Pizza, Warm Zone |
| Door Removable | Yes |
| Hidden Bake Element | N/A |
| Interior Color | Grey |
| Number of Oven Lights | 1 |
| Number of Oven Racks | 2 |
| Number of Rack Guides | 5 |
| Oven Cleaning Type | Steam Clean |
| Oven Cooking System | Convection |
| Oven Light Switch Location | Oven Control |
| Oven Light Type | Halogen |
| Oven Rack Front Material | Metal |
| Oven Rack Type | 2 Standard |
| Temperature Probe | No |
| Temperature Sensor | Yes |
| Oven Rack Guide Type | Embossed |
Grate Details
| Grate Details | Dishwasher Safe, Matte Finish, Porcelain Coated Steel Grates |
Features
| Range Features | Air Fry, Fan Convection, Sabbath Mode/Star-K Certification, Whirlpool Handle |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Brooklawn.
























