4.8 cu. ft. Guided Electric Front Control Range With The Easy-Wipe Ceramic Glass Cooktop - WEE510S0FV
4.8 cu. ft. Guided Electric Front Control Range With The Easy-Wipe Ceramic Glass Cooktop
Model: WEE510S0FV

4.8 cu. ft. Guided Electric Front Control Range With The Easy-Wipe Ceramic Glass Cooktop
Model: WEE510S0FV
Key Features
Frozen Bake Technology
Guided Cooktop Controls
FlexHeat Dual Radiant Elements
Adjustable Self-Cleaning
Easy-Wipe Ceramic Glass Cooktop
Temperature Sensor
4.8 cu. ft. Capacity
Keep Warm
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
Frozen Bake Technology
Guided Cooktop Controls
FlexHeat Dual Radiant Elements
Adjustable Self-Cleaning
Easy-Wipe Ceramic Glass Cooktop
Temperature Sensor
4.8 cu. ft. Capacity
Keep Warm
Closed Door Broiling
Delay Cook
Sabbath Mode
Star-K Certified
ADA Compliant
Fingerprint Resistant
#1 Selling Appliance Brand in the U.S.A.
Specifications
Configuration and Overview
| Size | 30 in |
| Fuel Type | Electric |
| Range Type | Slide-in |
Oven Details
| Door Removable | Yes |
| Drawer Type | Storage Drawer |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Oven Cooking System | Thermal |
| Interior Color | Grey |
| Oven Control Location | Front |
| Oven Control Type | Electronic Touch |
| Oven Light Switch Location | Oven Control |
| Oven Interior Width | 24-1/2 in |
| Oven Interior Depth | 18-1/2 in |
| Oven Interior Height | 18-1/8 in |
| Hidden Bake Element | No |
| Convection Functions | No |
Cooktop Details
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| Cooktop Element Style | Smoothtop |
| Cooktop Surface Color | Black on Stainless |
| Number of Cooking Element-Burners | 4 |
| Cooktop Control Location | Front |
| Left Front Element-Burner Size | 9in./6in. |
| Left Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Left Rear Element-Burner Type | Radiant |
| Right Front Element-Burner Size | 9in./6in. |
| Right Front Element-Burner Type | Dual |
| Right Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Left Front Element-Burner Power | 3000W |
| Left Front Element-Burner Type | Dual |
| Left Rear Element-Burner Power | 1200W |
| Right Front Element-Burner Power | 3000W |
| Right Rear Element-Burner Power | 1200W |
| Right Rear Element-Burner Type | Radiant |
Details
| Bake Element Power | 2400W |
| Broiler Element Power | 3400W |
| Oven Light Type | Incandescent |
| Number of Oven Racks | 2 |
| Oven Rack Type | Standard (Both) |
| Cooktop Surface Material | Glass |
| Oven Cleaning Type | Adjustable Self Cleaning |
| Number of Rack Guides | 5 |
| Interior Color | Grey |
| Oven Control Location | Front |
| Oven Control Type | Electronic Touch |
| Oven Cooking System | Thermal |
| Hidden Bake Element | No |
| Convection Element Type | None |
| Convection Functions | No |
| Number of Oven Lights | 1 |
| Oven Light Switch Location | Oven Control |
| Oven Interior Depth(IN,inches) | 18 1/2 |
| Oven Interior Height(IN,inches) | 18 1/8 |
| Oven Interior Width(IN,inches) | 24 1/2 |
Certifications
| Prop 65 | Standard |
| ADA Compliant | ADA Height and Operation Compliant |
| UL | Yes |
Electrical
| Power Cord Included | No |
| Amps | 40 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120/240 |
Refinements
| Features | ADA Compliant |
| WHR Range | ADA Compliant,FlexHeat™ Dual Element,Frozen Bake™ Technology,Guided Cooktop Controls,Sabbath Mode/Star-K Certification,Self-Cleaning,Whirlpool Handle |
Exterior
| Oven Window Size | Extra Large |
| Door Removable | Yes |
| Door Type | Metal & Glass |
| Drawer Type | Storage Drawer |
Features
| Power Outage Compatible | No |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Selection | Audible Signal,Automatic Door Latch,Clock,Control Lock,Cook Time Indicator,Delay Start,Frozen Bake,Sabbath Mode,Timer,Warm Hold |
Description
| Fuel Type | Electric |
| Range Type | Slide-in |
| Size (in.) | 30 |
Controls
| Display Color | Blue |
| Electronic Display Type | LED |
Specifications
| Accessory Relationships | Yes |
| Home Delivery | Yes |
| Will Call | Yes |
Configuration
| Oven Configuration | Single Oven |
| Range Configuration | Slide-In |
EndecaProps
| ProductOutletCategories | Cooking |
Refinement
| Style | Ranges |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Capacity | 4-4/5 |
| Capacity(FT3,cubic feet) | 4.80 |
| Capacity | 4-4/5 |
| Capacity(FT3,cubic feet) | 4.80 |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.51 ft³ |
| Dimensional Weight | 230.12 lbs. |
| Total of Cubes | 18.51 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 230.12 lbs. |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 37 in. |
| Length | 28.94 in. |
| Weight | 172 lbs. |
| Carton Depth | 30 1/2 |
| Carton Height | 43 1/2 |
| Carton Width | 31 1/2 |
| Gross Weight | 172 |
| Net Weight | 152.0 |
| Cutout Depth | 24.0 in |
| Cutout Height | 36.0 in |
| Cutout Width | 30-1/8 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 28-1/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 47-3/8 in |
| Maximum Height | 37.0 in |
| Minimum Height | 36.0 in |
| Cutout Depth(IN,inches) | 24 |
| Cutout Height(IN,inches) | 36 |
| Cutout Width(IN,inches) | 30 1/8 |
| Depth Closed Excluding Handles(IN,inches) | 28 1/8 |
| Depth With Door Open 90 Degree(IN,inches) | 47 3/8 |
| Maximum Height(IN,inches) | 37 |
| Minimum Height(IN,inches) | 36 |
| Net Weight(LB,pounds) | 152 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 172 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.5 in. |
| Shipping Height | 43.5 in. |
| Shipping Length | 33.94 in. |
| Shipping Weight | 212 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 212 lbs. |
| Source | Calculation |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Brooklawn.








