7.4 cu. ft. Gas Dryer with Steam Sanitize+ in White - DVG50R5400WA3
7.4 cu. ft. Gas Dryer with Steam Sanitize+ in White
Model: DVG50R5400WA3
















7.4 cu. ft. Gas Dryer with Steam Sanitize+ in White
Model: DVG50R5400WA3
Current Rebates
Key Features
Freshen Up Clothes
Worry Free Drying
Optimal Fabric Care
Easy to Troubleshoot
Convenient Drum Light
Flexible Opening
Stop the Fluff
Easier Use, for Everyone
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
Freshen Up Clothes
Steam Sanitize+ helps remove 99.9% of germs and bacteria, over 95% of pollen, and 100% of dust mites*. The Multi-Steam function infuses your laundry with steam, removing odors, static, and wrinkles.
Worry Free Drying
Ensure your clothes are properly dried without constantly checking. Sensor Dry automatically optimizes the time and temperature of your drying cycle to protect your clothes from heat damage, while avoiding excess energy use.
Optimal Fabric Care
More cycles to cover almost every drying need for your active family.
Easy to Troubleshoot
Easy troubleshooting from the convenience of your smartphone*. Smart Care interacts with your washer and dryer to perform an immediate diagnosis and offer quick solutions.
Convenient Drum Light
Put an end to stray socks or smaller laundry items that are hard to spot! An internal drum light brightly illuminates your laundry and the rest of the interior so you can quickly and safely check your dryer's contents.
Flexible Opening
Choose the direction your dryer door opens to better suit your laundry room layout and ensure maximum convenience.
Stop the Fluff
Stop worrying about lint or fluff building-up and blocking your dryer’s air intake. The Filter Check Indicator light on the control panel will provide you with a helpful reminder when it is time to clean the filter, so your dryer maintains optimal performance.
Easier Use, for Everyone
Aiding the visually and hearing impaired, your washer and dryer now features audio assistance, playing a different sound for each option, and braille right next to key control panel buttons.
Perfect Pair
Samsung washers and dryers team up to make light work of laundry day, while looking great in your laundry room.
Get Ready for Delivery
Check to make sure your appliance will fit and that your home is accessible for delivery.
Fit More for Fewer Loads
Our large capacity, 7.4 cubic feet drum means you can dry more items in a single load and spend more time doing the things you love.
Specifications
Key Features
| Steam Sanitize | Yes |
| Total Capacity | 7.4 cu. ft. |
| Drum Material | Powder Coat (Gray) |
| Smart Care | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| Total Capacity (cu. ft.) | 7.4 cu. ft. |
Awards and Certifications
| J.D. Power Awards | #1 in Customer Satisfaction with with Front Load Washers, Top Load Washers and Dryers |
Standard Features
| Vent Blockage Test | Yes |
| Number of Preset Drying Cycles | 12 |
| Venting System | 3 Ways |
| Power Source | Gas |
| Lint Filter Indicator | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Door Safety | Yes |
| Child Lock | Yes |
Steam Drying Cycles
| Steam Refresh | Yes |
| Wrinkle Away | Yes |
| Steam Sanitize+ | Yes |
Sensor Drying Cycles
| Heavy Duty | Yes |
| Normal | Yes |
| Permanent Press | Yes |
| Bedding | Yes |
| Delicates | Yes |
| Activewear | Yes |
| Perm Press (permanent press) | Yes |
Manual Drying Cycles
| Time Dry | Yes |
| Air Fluff | Yes |
| Quick Dry | Yes |
Drying Technology
| Sensor Drying | Yes |
| Steam Drying Technology | Yes |
Drying Options
| Smart Care | Yes |
| Wrinkle Prevent | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Damp Alert | Yes |
| Alarm Off | Yes |
Dry Levels
| Normal - More Dry | Yes |
| Normal Dry | Yes |
| More Dry | Yes |
| Normal - Less Dry | Yes |
| Less Dry | Yes |
Temperature Levels
| Medium High | Yes |
| High | Yes |
| Medium | Yes |
| Medium Low | Yes |
| Low | Yes |
Type
| Dryer Type | Gas |
Power
| Voltage / Frequency | 120V / 60H |
| Ampere | 15 Amps |
Electrical Ratings
| Cycle Time (AHAM 8lbs) | 42 min. |
| DOE Energy Factor (lb/kWh) | 3.3 (lb/kWh) |
| Heating Element | 20,000 BTU |
Energy Usage
| Energy Guide Label | 270 liter |
Design
| Color | White |
| Display Color (LED) | Ice Blue |
| Display Type | 18:88 LED |
| Door Type | Tinted |
| Drum Light | Yes |
Accessories
| Vent Kit | DV-2A/XAA |
| Water Inlet Hose Included | WA50R5400AW/US |
Matching Washer
| Matching Washer | WA50R5400AW/US |
Awards and Certificates
| J.D. Power Awards | Yes |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 44.6 in. |
| Length | 30.2 in. |
| Weight | 119 lbs. |
| Shipping Weight | 125.7 lb. |
| Shipping Weight (lbs.) | 125.7 lb. |
| Shipping Dimensions | 29.5" W x 46.9" H x 31.1" D |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 29.5" W x 46.9" H x 31.1" D |
| Shipping Dimensions | 29.5" W x 46.9" H x 31.1" D |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 29.5" W x 46.9" H x 31.1" D |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29.5 in. |
| Shipping Height | 46.9 in. |
| Shipping Length | 31.1 in. |
| Shipping Weight | 125.7 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 125.7 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.05 ft³ |
| Dimensional Weight | 261.63 lbs. |
| Total of Cubes | 21.05 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 261.63 lbs. |
Where to Buy Samsung Appliances in Brooklawn.









