7.0 cu.ft Top Load Electric Dryer with Wrinkle Shield™ Plus - WED5000DW
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
7.0 cu.ft Top Load Electric Dryer with Wrinkle Shield™ Plus
Model: WED5000DW











+1more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
7.0 cu.ft Top Load Electric Dryer with Wrinkle Shield™ Plus
Model: WED5000DW
Documents
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Specifications
Specifications
Details
| Automatic Dry Control | Yes |
| Cycle Time Remaining | No |
| Drying Rack | No |
| EcoBoost Energy Saver | No |
| Lint Filter Indicator | No |
| Maytag Commercial Components | No |
| Moisture Sensor | Yes |
| Pedestal Options | No |
| Fuel Type | Electric |
| Quad Baffles | No |
| Secondary Lint Filter | No |
| Sound Package | No |
| Stackable | No |
| Steam Hose Y Connector | No |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Rear Panel |
| Control Type | Electronic |
| Electronic Display Type | No |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Feedback-Status Indicators | No |
Cycles
| Drying Cycles Selections | Delicates, Energy Preferred, Jeans, Less Dry, Timed Dry 20, Timed Dry 30, Timed Dry 40, Timed Dry 50, Timed Dry 60, Timed Dry 70, Very Dry |
| Number of Dryer Cycles | 11 |
Installation Considerations
| Flat Back | No |
| Long Vent | No |
| Maximum Vent Length | 64 ft |
| Venting Direction | Rear Only |
| Ventless | N/A |
Exterior Details
| Door Opening Direction | Hamper |
| Door Style | Hamper |
| Reversible Door | No |
| Window | No |
Interior Details
| Dryer Drum Material | Powder Coat |
| Dryer Interior Light | Yes |
| Drying Rack | No |
| Eco Monitor/Efficiency Monitor | No |
| Lint Screen Location | Top |
| Sound Package | No |
Modifiers
| Number of Dryness Levels | 3 |
| Number of Temperatures | 5 |
| Selection of Drying Levels | Energy Preferred, Less, Very Dry |
Options
| Dryer Option Selections | Dry Temp, End of Cycle Signal, Wrinkle Shield™ |
Refinements
| Features | AccuDry™ Sensor Drying Technology |
Electrical
| Amps | 30 |
| Hz | 60 |
| Volts | 240 |
Features
| Dryer Features | AccuDry™ Sensor Drying Technology |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| Energy Star Qualified | No |
| Energy Star® Qualified | No |
| Prop 65 | Standard |
| UL | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 29 in. |
| Height | 43.38 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 120 lbs. |
| Depth With Door Open 90 Degree | 41-3/4 in |
| Gross Weight | 120 lbs |
| Maximum Height | 43-7/8 in |
| Minimum Height | 43-3/8 in |
| Net Weight | 109 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34 in. |
| Shipping Height | 48.38 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |
| Shipping Weight | 160 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 160 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Capacity | 7 cu. ft. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.57 ft³ |
| Dimensional Weight | 255.68 lbs. |
| Total of Cubes | 20.57 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 255.68 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Brooklawn.









