8.8 cu.ft Top Load HE Electric Dryer with Advanced Moisture Sensing, Intuitive Touch Controls - WED8000DW
8.8 cu.ft Top Load HE Electric Dryer with Advanced Moisture Sensing, Intuitive Touch Controls
Model: WED8000DW




8.8 cu.ft Top Load HE Electric Dryer with Advanced Moisture Sensing, Intuitive Touch Controls
Model: WED8000DW
Key Features
Intuitive Touch Controls with Memory
Advanced Moisture Sensing
Wrinkle Shield Plus Option
Quad Baffles
Estimated Time Remaining LED Display
8.8 cu. ft. Capacity
EcoBoost Option
Sanitize Cycle
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
Intuitive Touch Controls with Memory
Advanced Moisture Sensing
Wrinkle Shield Plus Option
Quad Baffles
Estimated Time Remaining LED Display
8.8 cu. ft. Capacity
EcoBoost Option
Sanitize Cycle
Designed, Engineered and Assembled in the U.S.A.
Specifications
Dimensions
| Capacity | 8-4/5 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 56-1/4 in |
| Depth | 32-13/16 in |
| Height To Top Of Cabinet | 39-1/2 in |
| Height | 42-13/16 in |
| Width | 29.0 in |
Configuration and Overview
| Fuel Type | Electric |
| Flat Back | No |
Appearance
| Window | Yes |
| Door Style | Side Swing |
| Reversible Door | Yes |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Location of Controls | Rear Panel |
Details
| Drum Material | Powder Coat |
| Interior Light | Yes |
| Automatic Dry Control | Yes |
| Moisture Sensor | Yes |
| Secondary Lint Filter | No |
| Lint Screen Location | Front |
| Drying Rack | No |
Cycles and Options
| Cycle Time Remaining | Yes |
| Lint Filter Indicator | Yes |
| Number of Temperatures | 5 |
Ventilation System
| Long Vent | No |
| Maximum Vent Length | 64 |
| Ventless | NA |
Certifications
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Certified |
Electrical
| Power Cord Included | No |
Refinements
| Features | Advanced Moisture Sensing System |
Features
| EcoBoost™/Energy Saver | Yes |
| Stackable | No |
| Pedestal Options | No |
| Sound Package | No |
GDS
| isBaseUnit | true |
| GPC Code | 10003692 |
| isConsumerUnit | true |
| IsInvoiceUnit | true |
| IsOrderableUnit | true |
| Product Type | EA |
| UDEX | 1100790836 |
Modifiers
| Number of Dryness Levels | 4 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34 Inch |
| Shipping Height | 47 Inch |
| Shipping Length | 37 Inch |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 280.4 Ibs |
| Total of Cubes | 22.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 280.4 Ibs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Brooklawn.









