8.8 cu.ft Top Load HE Gas Dryer with Intuitive Touch Controls, Steam Refresh - WGD8500DC
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
8.8 cu.ft Top Load HE Gas Dryer with Intuitive Touch Controls, Steam Refresh
Model: WGD8500DC










This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
8.8 cu.ft Top Load HE Gas Dryer with Intuitive Touch Controls, Steam Refresh
Model: WGD8500DC
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Specifications
Specifications
Certifications
| ADA Compliant | No |
| Energy Star Qualified | No |
| Energy Star® Qualified | No |
| Prop 65 | Standard |
| UL | Yes |
Details
| Automatic Dry Control | Yes |
| Cycle Time Remaining | Yes |
| Drying Rack | No |
| EcoBoost Energy Saver | Yes |
| Fuel Type | Gas |
| Lint Filter Indicator | Yes |
| Maytag Commercial Components | No |
| Moisture Sensor | Yes |
| Pedestal Options | No |
| Quad Baffles | Yes |
| Secondary Lint Filter | No |
| Sound Package | No |
| Stackable | No |
| Steam Hose Y Connector | Yes |
Modifiers
| Number of Dryness Levels | 4 |
| Number of Temperatures | 5 |
| Selection of Drying Levels | Less, Low, Medium, More |
Installation Considerations
| Flat Back | No |
| Four Way Venting | Yes |
| Long Vent | No |
| Maximum Vent Length | 64 ft |
| Venting Direction | Left, Right, Bottom, Rear |
| Ventless | N/A |
Cycles
| Drying Cycles Selections | How to Dry: Normal, Sanitize, Gentle, Steam Refresh, Timed Dry, What to Dry: Mixed, Casuals, Towels, Delicates, Bulky/Sheets |
| Number of Dryer Cycles | 23 |
Exterior Details
| Door Opening Direction | Right |
| Door Style | Side Swing |
| Reversible Door | Yes |
| Window | Yes |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Rear Panel |
| Control Type | Electronic Touch |
| Electronic Display Type | Digital |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Feedback-Status Indicators | No |
Interior Details
| Dryer Drum Material | Powder Coat |
| Dryer Interior Light | Yes |
| Drying Rack | No |
| Eco Monitor/Efficiency Monitor | No |
| Lint Screen Location | Front |
| Sound Package | No |
Options
| Dryer Option Selections | Damp Dry Signal, Eco Boost™, End of Cycle Signal, Static Reduce, Wrinkle Shield™ with Steam |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | Yes |
| Volts | 120 |
Refinements
| Features | Advanced Moisture Sensing System, Intuitive Touch Controls, EcoBoost™ Option, Steam Refresh Cycle |
Features
| Dryer Features | Advanced Moisture Sensing System, EcoBoost™ Option, Intuitive Touch Controls, Steam Refresh Cycle |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.87 ft³ |
| Dimensional Weight | 284.28 lbs. |
| Total of Cubes | 22.87 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 284.28 lbs. |
Dimensions & Weight
| Width | 29 in. |
| Height | 42.25 in. |
| Length | 32.25 in. |
| Weight | 170.5 lbs. |
| Depth With Door Open 90 Degree | 56-1/4 in |
| Door Opening Height | 15-7/10 in |
| Door Opening Width | 22-1/5 in |
| Gross Weight | 170-1/2 lbs |
| Net Weight | 155 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34 in. |
| Shipping Height | 47.25 in. |
| Shipping Length | 37.25 in. |
| Shipping Weight | 210.5 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 210.5 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Capacity | 8.8 cu. ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Brooklawn.









