$446.00
Was$549.00Save $103.00 (19%)
6.7 CF Electric Dryer, Sensor Drying, 12-Cycle - EATDE2767CW
$446.00
Was$549.00Save $103.00 (19%)
Key Features
Twelve Dry Cycles
Auto-Sensor Dryness
Four Temperatures to Dry
Wrinkle Care
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
Twelve Dry Cycles
Choose the exact dry cycle that matches your fabrics with twelve dry cycle options: Normal, Delicates, Casual, Towels, Sanitize, Heavy Duty, Bulky, Quick Dry, Air Fluff, 20 Minute, 40 Minute, and 60 Minute. Safely dry your laundry and save time by choosing the right cycle for your load. Plus, with a 6.7 cubic foot capacity, there's space for bulky towels, comforters, coats, and more in less loads.
Auto-Sensor Dryness
A moisture sensor knows precisely when your laundry reaches the perfect level of dryness. Avoid over-drying and save energy with automatic sensors that make your dryer more efficient.
Four Temperatures to Dry
Pair the right temperature with each garment to extend the life of your linens. Protect your fabrics by choosing the right temperature setting for your load. Choose from high, medium, low, and no heat options, so you don't have to worry about shrunken clothes.
Wrinkle Care
Ironing is a chore, no more. Wrinkle care prevents unwanted wrinkles in your load, saving time and making laundry day a breeze. Unload your warm clothing, wrinkle-free and ready to wear.
Specifications
Product Information
| Model Number | EATDE2767CW |
| UPC | 810649033181 |
| Color/Finish | White |
| Drum Material | Aluminized Steel |
| Dryer Heating Source | Electric |
Dimensions
| Product Height | 27.0” |
| Product Width | 30.0” |
| Product Depth | 41.7" |
| Product Weight | 121.3 lbs |
| Shipping Weight | 136.7 lbs |
| Total Capacity | 6.7 |
Performance
| Air Fluff | Yes |
| Drying Programs/Cycles | Normal, Delicates, Casual, Towels, Sanitize, Heavy Duty, Quick Dry, Air Fluff, 20 Min, 40 Min, 60 Min, 80 Min |
| Dryness Level Selections | Very Dry, More Dry, Normal, Damp |
| Power Interruption Memory | Yes |
| Temperature Selections | High, Medium, Low, No Heat |
| Wrinkle Care | Yes |
Controls
| Auto Power Off | Yes |
| Child Lock | No |
| Cycle Status Lights | Yes |
| Dryer Button Functions | Dryer Temp., Dryness, Wrinkle Care |
| Drying Control | Dial, Button |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Error Alarm | Yes |
| Time Remaining Display | No |
Installation
| Exhaust Options | Rear, Left, Bottom |
| Reverse Door | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Element Appliance Appliances in Brooklawn.
















