Haier 8,000 BTU Portable Air Conditioner for Small Rooms up to 150 sq ft. (5,300 BTU SACC)Haier 8,000 BTU Portable Air Conditioner for Small Rooms up to 150 sq ft. (5,300 BTU SACC) - QPFA08YBMW
Haier 8,000 BTU Portable Air Conditioner for Small Rooms up to 150 sq ft. (5,300 BTU SACC)Haier 8,000 BTU Portable Air Conditioner for Small Rooms up to 150 sq ft. (5,300 BTU SACC)
Model: QPFA08YBMW






Haier 8,000 BTU Portable Air Conditioner for Small Rooms up to 150 sq ft. (5,300 BTU SACC)Haier 8,000 BTU Portable Air Conditioner for Small Rooms up to 150 sq ft. (5,300 BTU SACC)
Model: QPFA08YBMW
Key Features
Perfect for Small Rooms
3-in-1 Portable Air Conditioner
Auto Evaporation
Digital LED Controls
Remote Control
Auto Restart
Easy-Roll Wheels
Washable Filter
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
Perfect for Small Rooms
8,000 BTU cooling capacity offers maximum comfort in rooms up to 150 square feet
3-in-1 Portable Air Conditioner
Keep your room comfortable with a portable air conditioner that has two cooling modes, two fan speeds and a built-in dehumidifier
Auto Evaporation
In most room conditions, the AC will evaporate any excess water in the unit, so there’s no need to drain it
Digital LED Controls
Easily see and manage your settings with an LED display
Remote Control
The unit comes with an included air conditioner remote, so you can adjust the unit from anywhere in the room
Auto Restart
In the event of a power outage, the air conditioner restarts automatically with the last temperature settings
Easy-Roll Wheels
Four casters make it easy to move the portable air conditioner from room to room
Washable Filter
The washable AC filter is easy to access and clean, keeping your unit running at its best
24-Hour On/Off Timer
Set a convenient AC timer to automatically turn the unit on or off whenever you want
Window Installation Kit
Easily install the unit in a double hung or sliding window with no cutting required, thanks to an included air conditioner installation kit
Certifications
ASHRAE 128
CSA
CUL
California Prop 65
ETL
NRCAN
Rohs Compliant
UL
Specifications
FILTER
| App Filter - Remote Control | Yes |
| App Filter - Product Type | RAC Portable |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 11.25 in |
| Overall Width | 12 in |
| Overall Height | 26.25 in |
| Net Weight | 58.4 lb |
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 20/46 |
| Approximate Shipping Weight | 69.4 lb |
FEATURES
| Power Cord Length | 6' |
| Refrigerant Type | R32 |
| Window Exhaust Kit | Yes |
| Remote Control | Yes |
| LCDI / AFCI power cord | Yes |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Front |
| Operating Temperature Range F | 64-86 |
| Digital Time Temp Display | Yes |
| Airflow Configuration | Single-hose |
| Fan Speed Selections | 2 Fan Only |
| EER | 6.1 |
| Exhaust Hose Length | 5 in |
| Control Type | Variable LED Display with Nightlight |
| Plug Type | A / 5-15P |
| Self-Evaporative | Yes |
| Thermostat Type | Thermistor |
| Condensate Drain | Self-Evaporative |
| Filter Type | Permanent Mesh |
| Continuous Condensate Drain | Yes |
| Product Type | Portable |
| Plug Capacity | 120V/15A |
| Unit Features | Auto Restart |
| Airflow (cfm) Roomside | 175/125 |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz | 115V |
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 7.0 |
| Cooling - Watts | 800 |
| Sound Level (Low/High) | 50/53 dbA |
| Hertz | 60 |
| Watts | 800 |
| Electrical Requirements | 115V |
APPEARANCE
| Installation | Extended Length Window Kit - 20"- 46" |
| Color Appearance | White |
| Easy-Roll Casters | Yes |
CAPACITY
| Dehumidification (pts./day) | 50 pt |
| Cooling BTUH (MAX) | 5100 Btu |
Dimensions & Weight
| Width | 12 in. |
| Height | 26.25 in. |
| Length | 11.25 in. |
| Weight | 58.4 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 17 in. |
| Shipping Height | 31.25 in. |
| Shipping Length | 16.25 in. |
| Shipping Weight | 98.4 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 98.4 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.05 ft³ |
| Dimensional Weight | 25.49 lbs. |
| Total of Cubes | 2.05 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 25.49 lbs. |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | 1-Year Replacement |
| Labor Warranty | No Warranty |
Where to Buy Haier Appliances in Brooklawn.










