GE Zoneline® Heat Pump Fixed Speed Unit with Corrosion Protection 15,000 BTU, 265 Volt - AZHS15ECXXA
GE Zoneline® Heat Pump Fixed Speed Unit with Corrosion Protection 15,000 BTU, 265 Volt
Model: AZHS15ECXXA












GE Zoneline® Heat Pump Fixed Speed Unit with Corrosion Protection 15,000 BTU, 265 Volt
Model: AZHS15ECXXA
Key Features
R454B - Most environmentally friendly refrigerant on the market
Heat pump down to 25°F
Boost heat option
Electronic touch controls with LED display
Quiet Operation - baked on mastic sound barrier
Corrosion protection package
SMC basepan and bulkhead
Electronic temperature limiting
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
R454B - Most environmentally friendly refrigerant on the market
Heat pump down to 25°F
Boost heat option
Electronic touch controls with LED display
Quiet Operation - baked on mastic sound barrier
Corrosion protection package
SMC basepan and bulkhead
Electronic temperature limiting
Fresh air vent
Designed & Assembled in America
Date of Manufacture – 2025 or later
Specifications
CAPACITY
| CFM Indoor Fan High | 495 |
| CFM Indoor Fan Low | 330 |
| Cooling BTUH (MAX) | 14,600 Btu |
| Cooling BTUH (MIN) | 13500 |
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 10.4 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 4.2 (High Speed) |
| Vent CFM (high fan at zero ESP) | 47.5 |
FEATURES
| Central Desk Control Compatibility | Yes |
| Chassis Type | Slide-In |
| Control Type | Standard Microcomputer |
| Control Type | Tactile touch pad with LED Display |
| Corrosion Treated | Yes |
| Discharge Grille | 2-position |
| Electronic Micro Computer Control | Yes |
| Fan Cycle Switch | Yes |
| Fan Motor | 2 |
| Fan Speed Control | Yes |
| Fan Speed Selections | Hi/Low Cooling |
| Fan Speed Selections | Hi/Low Heating |
| Fan Speed Selections | Hi/Low Fan Only |
| Filter Type | Rigid Frame |
| Filter Type | Slide-Out |
| Heat - Cool | Yes |
| Heating - Reverse Cycle - COP | 3.4 |
| Heating System | Heat Pump With Backup Resistance Heat |
| Louver Style | Reversible |
| Manual Vent Control | Hidden |
| Power Factor | 95 |
| Product Type | Packaged Terminal Air Conditioners (PTAC) |
| Refrigerant Type | R454B |
| Rotary Compressor | Yes |
| Sensible Heat Ratio | 0.75 |
| Temperature Limiting | Electronic 24-Step |
| Temperature Range | 60 - 85 F |
| Vent Control | 3-position |
| Venting Features | Concealed Manual Vent Control |
| Venting Features | Vent Air Filter |
| Venting Features | Outdoor Vent Control - 3 Positions |
| Zoneline Features | "Smart Fan" Fan Cycle Control |
| Zoneline Features | Heat Sentinel |
| Zoneline Features | Freeze Sentinel |
| Zoneline Features | Automatic Indoor Frost Control |
| Zoneline Features | Universal Heaters |
| Zoneline Features | Auto Power Recovery |
| Zoneline Features | Remote Thermostat Compatibility |
| Zoneline Features | Central Desk Control Compatibility |
| Zoneline Features | Random Twist/Length Segment Tangential Blower |
| Refrigerant Charge (oz.) | 34 |
| Freeze Sentinel | Yes |
| Heat Sentinel | Yes |
| Heat Pump | Yes |
APPEARANCE
| Color Appearance | Grey White |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 119 lb |
| Net Weight | 109 lb |
| Overall Depth | 20.8125 in |
| Overall Height | 16 in |
| Overall Width | 42 in |
POWER / RATINGS
| Cooling - Amperes | 5.4 |
| Cooling - Amperes; F.L. - Cooling | 5.5 |
| Cooling - Amperes; L.R. | 29.0 |
| Cooling - Watts | 1395 |
| Heating BTUH | 13500 |
| Heating - Reverse Cycle - Watts | 1220 |
| Voltage (MAX) | 265 V |
| Heating - Electric - Heater Amps | 4.5 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Accessories Required for Installation | RAB42 - Wall Case |
| Accessories Required for Installation | Outdoor Grille |
Where to Buy GE Appliances in Brooklawn.









