$1,374.00
Zoneline Cooling and Electric Heat Fixed Speed Unit with Corrosion Protection 12,000 BTU, 230/208 Volt - AZES12DCXXA
Zoneline Cooling and Electric Heat Fixed Speed Unit with Corrosion Protection 12,000 BTU, 230/208 Volt
Model: AZES12DCXXA


Zoneline Cooling and Electric Heat Fixed Speed Unit with Corrosion Protection 12,000 BTU, 230/208 Volt
Model: AZES12DCXXA
$1,374.00
Key Features
R454B - Most environmentally friendly refrigerant on the market
Electronic touch controls with LED display
Quiet Operation - baked on mastic sound barrier
Corrosion protection package
SMC basepan and bulkhead
Fresh air vent
Designed & Assembled in America
Electronic temperature limiting
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
R454B - Most environmentally friendly refrigerant on the market
Electronic touch controls with LED display
Quiet Operation - baked on mastic sound barrier
Corrosion protection package
SMC basepan and bulkhead
Fresh air vent
Designed & Assembled in America
Date of Manufacture – 2025 or later
Electronic temperature limiting
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 42 in |
| Overall Height | 16 in |
| Overall Depth | 20.8125 in |
| Approximate Shipping Weight | 116 lb |
| Net Weight | 106 lb |
FEATURES
| Zoneline Features | Weather Protected Electrical Components |
| Louver Style | Reversible |
| Control Type | Tactile touch pad with LED Display |
| Refrigerant Charge (oz.) | 32 |
| Fan Speed Selections | Hi/Low Heating |
| Discharge Grille | 2-position |
| Sensible Heat Ratio | 60% |
| Power Factor | 98 |
| Product Type | Packaged Terminal Air Conditioners (PTAC) |
| Refrigerant Type | R454B |
| Filter Type | Slide-Out |
| Manual Vent Control | Hidden |
| Chassis Type | Slide-In |
| Fan Motor | 2 |
| Temperature Limiting | Electronic 7-Step |
| Fan Speed Control | Yes |
| Temperature Range | 60 - 85 F |
| Corrosion Treated | Yes |
| Heat - Cool | Yes |
| Fan Cycle Switch | Yes |
| Electronic Micro Computer Control | Yes |
| Central Desk Control Compatibility | Yes |
| Rotary Compressor | Yes |
| Vent Control | 3-position |
| Venting Features | Vent Air Filter |
| Heating System | Electric Resistance |
| Zoneline Features | Universal Heaters |
| Sensible Heat Ratio | 0.75 |
| Power Factor | 95 |
| Temperature Limiting | Electronic 24-Step |
| Heat Sentinel | Yes |
| Freeze Sentinel | Yes |
| Heating System | Resistance only |
| Zoneline Features | Auto Power Recovery |
| Fan Speed Selections | Hi/Low Fan Only |
| Venting Features | Outdoor Vent Control - 3 Positions |
| Fan Speed Selections | Hi/Low Cooling |
| Filter Type | Rigid Frame |
| Venting Features | Concealed Manual Vent Control |
| Zoneline Features | "Smart Fan" Fan Cycle Control |
| Zoneline Features | Heat Sentinel |
| Zoneline Features | Freeze Sentinel |
| Zoneline Features | Automatic Indoor Frost Control |
| Zoneline Features | Remote Thermostat Compatibility |
| Zoneline Features | Central Desk Control Compatibility |
| Zoneline Features | Random Twist/Length Segment Tangential Blower |
| Control Type | Standard Microcomputer |
POWER / RATINGS
| Cooling - Amperes; L.R. | 29.5 |
| Cooling - Amperes; F.L. - Cooling | 4.4/4.7 |
| Cooling - Amperes | 4.4/4.7 |
| Cooling - Watts | 985/960 |
| Voltage (MIN) | 208 V |
| Heating BTUH | NA |
| Voltage (MAX) | 230 V |
| Hertz | 60 |
| Cooling - Amperes | 4.7/5.1 |
| Cooling - Watts | 1035/1020 |
CAPACITY
| CFM Indoor Fan Low | 275 |
| CFM Indoor Fan High | 410 |
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 11.6/11.7 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 3.3 (High Speed) |
| Vent CFM (high fan at zero ESP) | 33 |
| Vent CFM (high fan at zero ESP) | 41.5 |
| Cooling BTUH (MAX) | 12100 |
| Cooling BTUH (MIN) | 12,000 Btu |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed system |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Accessories Required for Installation | RAB42 - Wall Case |
| Accessories Required for Installation | Outdoor Grille |
APPEARANCE
| Color Appearance | Grey White |
Dimensions & Weight
| Width | 42 in. |
| Height | 16 in. |
| Length | 20.81 in. |
| Weight | 106 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 47 in. |
| Shipping Height | 21 in. |
| Shipping Length | 25.81 in. |
| Shipping Weight | 146 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 146 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 8.09 ft³ |
| Dimensional Weight | 100.62 lbs. |
| Total of Cubes | 8.09 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 100.62 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Brooklawn.









