10,000 BTU Through-the-Wall Air Conditioner - DTAC100F1WDB
10,000 BTU Through-the-Wall Air Conditioner
Model: DTAC100F1WDB











10,000 BTU Through-the-Wall Air Conditioner
Model: DTAC100F1WDB
Key Features
R410 Refrigerant
Electronic controls with LED display and remote control
Powerful 3 cool, 3 fan speed circulates the air
4 way air direction
Follow Me Function: Remote control acts as a thermostat allowing for more precise temperature control
Convenient 24 hour programmable timer
Auto Restart: Unit automatically restarts after a power failure
Sleep mode: Prevents the room from getting too cold while you sleep
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
R410 Refrigerant
Electronic controls with LED display and remote control
Powerful 3 cool, 3 fan speed circulates the air
4 way air direction
Follow Me Function: Remote control acts as a thermostat allowing for more precise temperature control
Convenient 24 hour programmable timer
Auto Restart: Unit automatically restarts after a power failure
Sleep mode: Prevents the room from getting too cold while you sleep
Energy Saver Switch: cycles the fan on and off to reduce energy consumption
Reusable, washable air filter
Warranty: 12 months in home (Product & Labor)
10,000 BTU’s cools space up to 450 square feet
Energy Star® compliant
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 14 in. |
| Length | 20 in. |
| Weight | 80.25 lbs. |
| Package Weight | 83.78 lbs - 38.00 kg |
| Package Depth | 27" - 68.58 cm |
| Package Width | 28 1/2" - 71.12 cm |
| Package Height | 17" - 43.18 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28 in. |
| Shipping Height | 17 in. |
| Shipping Length | 27 in. |
| Shipping Weight | 83.78 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 83.78 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.89 ft³ |
| Dimensional Weight | 48.35 lbs. |
| Total of Cubes | 3.89 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 48.35 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Brooklawn.










