12,000 BTU Through-the-Wall Air Conditioner - DTAC120F1WDB
12,000 BTU Through-the-Wall Air Conditioner
Model: DTAC120F1WDB











12,000 BTU Through-the-Wall Air Conditioner
Model: DTAC120F1WDB
Key Features
R410 Refrigerant
DoE compliant
Electronic controls with LED display and remote control
Powerful 3 speed fan circulates the air
4 way air direction
Convenient 24 hour programmable timer
Auto Restart: Unit automatically restarts after a power failure
Sleep mode: Prevents the room from getting too cold while you sleep
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
R410 Refrigerant
DoE compliant
Electronic controls with LED display and remote control
Powerful 3 speed fan circulates the air
4 way air direction
Convenient 24 hour programmable timer
Auto Restart: Unit automatically restarts after a power failure
Sleep mode: Prevents the room from getting too cold while you sleep
Energy Saver Switch: cycles the fan on and off to reduce energy consumption
Reusable, washable air filter
Warranty: 12 months in home (Product & Labor)
12,000 BTU’s cools space up to 550 square feet
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 14 in. |
| Length | 20 in. |
| Weight | 79.37 lbs. |
| Package Weight | 83.78 lbs - 38.00 kg |
| Package Width | 28 1/2" - 71.12 cm |
| Package Depth | 27" - 68.58 cm |
| Package Height | 17" - 43.18 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28 in. |
| Shipping Height | 17 in. |
| Shipping Length | 27 in. |
| Shipping Weight | 83.78 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 83.78 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.89 ft³ |
| Dimensional Weight | 48.35 lbs. |
| Total of Cubes | 3.89 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 48.35 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Brooklawn.










