$546.99
6.0 cu. ft. Upright Freezer - DUFM060B2WDB
$546.99
Key Features
Flexible frozen food organization: 4 full width wire shelves & 3 drawers make food storage easier
5 Year Parts & Labour in Home Warranty: Industry leading warranty for peace of mind.
Garage Ready: Freezer can perform in temperatures from 0°F to 110°F (-17°C to 43°C).
ENERGY STAR® certified: Energy efficient to help you save money without sacrificing performance.
Mechanical thermostat: Ease of use in adjusting variable temperature range.
Manual defrost: Easy to clean.
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
Flexible frozen food organization: 4 full width wire shelves & 3 drawers make food storage easier
5 Year Parts & Labour in Home Warranty: Industry leading warranty for peace of mind.
Garage Ready: Freezer can perform in temperatures from 0°F to 110°F (-17°C to 43°C).
ENERGY STAR® certified: Energy efficient to help you save money without sacrificing performance.
Mechanical thermostat: Ease of use in adjusting variable temperature range.
Manual defrost: Easy to clean.
Specifications
Warranty
| Parts | 5 Year |
| Labor | 5 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 21.42 in. |
| Height | 56.3 in. |
| Length | 22.48 in. |
| Weight | 90.39 lbs. |
| Package Weight | 94.80 lbs - 43.00 kg |
| Package Width | 22.63" - 57.48 cm |
| Package Depth | 23.81" - 60.48 cm |
| Package Height | 57.88" - 147.02 cm |
| Interior Width | 14.81" - 37.62 cm |
| Interior Height | 47.38" - 120.35 cm |
| Interior Depth | 16.38" - 41.61 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 22.63 in. |
| Shipping Height | 57.88 in. |
| Shipping Length | 23.81 in. |
| Shipping Weight | 94.8 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 94.8 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 15.69 ft³ |
| Dimensional Weight | 195.03 lbs. |
| Total of Cubes | 15.69 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 195.03 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Brooklawn.





















