Designer 8.5 cu. ft. Upright Freezer - DUFM085A2WDD1
Designer 8.5 cu. ft. Upright Freezer
Model: DUFM085A2WDD1










Designer 8.5 cu. ft. Upright Freezer
Model: DUFM085A2WDD1
Key Features
8.5 cu. ft. (241 L) capacity upright freezer
Environmentally friendly R600a refrigerant
Manual defrost
3 quick freeze shelves
Integrated door shelving
Mechanical thermostat
Scratch resistant worktop
Integrated door handle
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
8.5 cu. ft. (241 L) capacity upright freezer
Environmentally friendly R600a refrigerant
Manual defrost
3 quick freeze shelves
Integrated door shelving
Mechanical thermostat
Scratch resistant worktop
Integrated door handle
Reversible door hinge
Energy Star® compliant
Specifications
Warranty
| Parts | 1.5 Year |
| Labor | 1.5 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 58.75 in. |
| Length | 25.69 in. |
| Weight | 123.15 lbs. |
| Package Weight | 136.06 lbs - 61.72 kg |
| Package Depth | 27.56" - 70.00 cm |
| Package Width | 62.01" - 157.51 cm |
| Package Height | 25.79" - 65.51 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 62.01 in. |
| Shipping Height | 25.79 in. |
| Shipping Length | 27.56 in. |
| Shipping Weight | 136.06 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 136.06 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.64 ft³ |
| Dimensional Weight | 256.58 lbs. |
| Total of Cubes | 20.64 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 256.58 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Brooklawn.










