Designer 10.1 cu. ft. Upright Freezer - DUFM101A1WDD1
Designer 10.1 cu. ft. Upright Freezer
Model: DUFM101A1WDD1










Designer 10.1 cu. ft. Upright Freezer
Model: DUFM101A1WDD1
Key Features
10.1 cu.ft (287 L) capacity upright freezer
Environmentally friendly R600a refrigerant
Manual defrost with drip tray
Easy-to-use mechanical thermostat
3 quick freeze shelves
4 freezer door shelves
Rounded door with integrated handle
Reversible door hinge
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
10.1 cu.ft (287 L) capacity upright freezer
Environmentally friendly R600a refrigerant
Manual defrost with drip tray
Easy-to-use mechanical thermostat
3 quick freeze shelves
4 freezer door shelves
Rounded door with integrated handle
Reversible door hinge
Scratch resistant worktop
Energy Star ® compliant
Maintains optimum freezing temperatures of -12ºC (10.4ºF) to -24ºC (-11.2ºF)
Specifications
Warranty
| Parts | 1.5 Year |
| Labor | 1.5 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 58.75 in. |
| Length | 29 in. |
| Weight | 135.2 lbs. |
| Package Weight | 148.3 lbs - 67.27 kg |
| Package Width | 62.01" - 157.51 cm |
| Package Depth | 30.71" - 78.00 cm |
| Package Height | 25.79" - 65.51 cm |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 62.01 in. |
| Shipping Height | 25.79 in. |
| Shipping Length | 30.71 in. |
| Shipping Weight | 148.3 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 148.3 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.3 ft³ |
| Dimensional Weight | 289.64 lbs. |
| Total of Cubes | 23.3 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 289.64 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Danby Appliances in Brooklawn.










