44-lb Touchscreen Countertop Nugget Ice Maker with Self-Clean - Black - EFIC255BLACK
44-lb Touchscreen Countertop Nugget Ice Maker with Self-Clean - Black
Model: EFIC255BLACK
















44-lb Touchscreen Countertop Nugget Ice Maker with Self-Clean - Black
Model: EFIC255BLACK
Key Features
Effortless Control
Compact Size
Smart & Convenient Design
Easy Self-Cleaning
Large Capacity
Included Accessories
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
Effortless Control
The intuitive control panel allows you to easily manage your machine - producing up to 44 lbs. of ice daily, the first ice nuggets are ready in just 10-15 minutes.
Compact Size
Perfect for kitchens of any size, this compact ice maker is designed to slide easily under cabinets, offering a sleek and seamless addition to your countertop.
Smart & Convenient Design
Featuring an easy-access drawer and a clear viewing window, this nugget ice maker lets you monitor ice levels at a glance. No plumbing required - just plug it in, fill the reservoir, and enjoy fresh ice in minutes.
Easy Self-Cleaning
Say goodbye to tedious cleaning routines with Automated Self-cleaning or a drain plug feature that provides easy emptying and cleaning for those who prefer the manual approach.
Large Capacity
With a 3 lbs. ice basket capacity, you will always have plenty of ice on hand.
Included Accessories
The included ice scoop and drip tray help to make retrieving ice from the machine clean and effortless.
Specifications
Product Details
| Height | 20 1/4" |
| Width | 11 3/4" |
| Depth | 16 3/4" |
| Daily Ice Produced | 44 lbs |
| Included Accessory | Ice Scoop |
| Retail Packaging Height | 16 3/10" |
| Retail Packaging Width | 20 1/10" |
| Retail Packaging Depth | 11 3/5" |
| Container Capacity | 5 pints |
| Ice Scoop | Yes |
| Ice Shape | Square |
| Interior Lighting | None |
| Self-Cleaning Cycle | Yes |
| Self-Cleaning Mode | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Gallery Appliances in Brooklawn.









