Bespoke 23 cu. ft. Counter Depth 4-Door French Door Refrigerator with AI Home & AI Vision Inside in Charcoal Glass and Stainless Steel - RF90F23BECR
Bespoke 23 cu. ft. Counter Depth 4-Door French Door Refrigerator with AI Home & AI Vision Inside in Charcoal Glass and Stainless Steel
Model: RF90F23BECR




















Bespoke 23 cu. ft. Counter Depth 4-Door French Door Refrigerator with AI Home & AI Vision Inside in Charcoal Glass and Stainless Steel
Model: RF90F23BECR
Current Rebates
Key Features
AI Family Hub™+
Auto Open Door
Beverage Center™
FlexZone™ Drawer
ENERGY STAR® Certified
Your personal kitchen assistant
Always know what's in your fridge
Enjoy water two ways
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
AI Family Hub™+
Auto Open Door
Beverage Center™
FlexZone™ Drawer
ENERGY STAR® Certified
Your personal kitchen assistant
Simplify daily tasks in the kitchen with the AI Home 9” LCD touchscreen.1 Keep track of what's inside your fridge with AI Vision Inside™, get personalized recipe recommendations and enjoy hands-free voice control with Bixby.3
Always know what's in your fridge
AI Vision Inside™ recognizes select items that you put in and take out of your fridge, so you know what's inside.4
Enjoy water two ways
Beverage Center™ gives you refreshingly cool, filtered water in two ways. Choose from an internal dispenser or a built-in AutoFill Water Pitcher that automatically refills and can be infused with your favorite flavor.
Open your fridge with a light touch
With just a light touch of the door sensor, the refrigerator door will open.⁵
Ice your way, cubed or Ice Bites™
The dual ice maker lets you select from cubed ice or Ice Bites™ to chill your drink faster.δ
Measure for a perfect fit
Bespoke 4-Door Refrigerators have unique height and depth dimensions. Measure your installation clearances and view specifications to ensure it will fit your space.
AI Home Touchscreen
Specifications
Key Features
| Metal Cooling | Yes |
| BESPOKE | Yes |
| Beverage Center™ | Yes |
| FlexZone™ | Yes |
| Dual Ice Maker | Yes |
| Internal Camera | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
| Auto Open Door | Yes |
| AI Family Hub™+ | Yes |
| AI Inverter Compressor | Yes |
| AI Home | Yes |
Standard Features
| 8 inch LCD Screen with Apps | Yes |
| FlexZone Drawer | Yes |
| High-Efficiency LED Lighting | Yes |
| AI Home | Twin Cooling |
| Gallon Bins | Yes |
| 2-Minute Door Alarm | Yes |
| Handles | Recessed |
| Sabbath Mode | Yes |
| Modern Look Design | Yes |
| Built in Look w/Counter Depth | Yes |
| High-Efficiency LED Lighting | Yes |
| Tempered Glass Spill Proof Shelves | Yes |
| 9 inch LCD Screen with Apps | Yes |
Refrigerator Features
| AutoFill Water Pitcher | Yes |
| Gallon Door Bins | Yes |
| Total Bins | 1 |
| Interior Light | Yes |
| Slide-In Shelf | Yes |
| Spill proof shelves | Yes |
| Automatic Ice Maker | Yes |
| FlexZone™ | Yes |
| Total Bins | 6 |
FlexZone™
| Total Capacity (cu. ft.) | 2.5 |
| Temperature Zones | 5 |
Freezer Features
| Total Ice Capacity | 5.2lbs |
| Built-In Automatic Icemaker | Yes |
| Cubed and Crushed Ice | Yes |
| Total Ice Capacity | 9.9lbs |
| Cubed and Ice Bites | Yes |
Family Hub Features
| Display Size | 9" |
| Camera | Yes |
Energy Usage
| CEE Rating | Energy Star |
Power
| Energy Consumption | 618kWH |
| Volt/Amps | 115 V / 3.5 A |
Capacity
| Total Capacity (cu. ft.) | 22.5 |
| Refrigerator Capacity (cu. ft.) | 13.2 |
| Freezer Capacity (cu. ft.) | 6.8 |
| Ice making capacity | 7.3lbs |
Warranty
| 1 Year | Yes |
Awards and Certificates
| ENERGY STAR® Most Efficient | Energy Star |
Other
| Color | Charcoal Glass / Stainless |
| Free Standing | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 70.25 in. |
| Length | - |
| Weight | 333 lbs. |
| Shipping Weight | 356 lbs |
| Product Dimensions with Hinges, Handles and Door | 35 3/4(W) x 70 1/4(H) x 28 3/4(D) |
| Product Dimensions without Hinges and Door | 35 3/4(W) x 68 3/4(H) x 24(D) |
| Product Dimensions with Door without Handles | 35 3/4(W) x 70 1/4(H) x 28 3/4(D) |
| Product Dimensions without Door without Handles | 35 3/4(W) x 68 3/4(H) x 24(D) |
| Shipping Dimensions | Shipping DimensionsProduct Weight (lbs.) |
| Height (decimal) | 70.25 |
| Width (decimal) | 35.75 |
| Depth (decimal) | 28.75 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.75 in. |
| Shipping Height | 75.25 in. |
| Shipping Length | 33.75 in. |
| Shipping Weight | 356 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 356 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Smart
| Camera | Yes |
Performance
| Energy Consumption | 618kWH |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Samsung Appliances in Brooklawn.









