33-inch Wide French Door Refrigerator - 22 cu. ft. - WRF532SMHV
33-inch Wide French Door Refrigerator - 22 cu. ft.
Model: WRF532SMHV












33-inch Wide French Door Refrigerator - 22 cu. ft.
Model: WRF532SMHV
Depth : Standard Depth
Key Features
Frameless Glass Shelves
Full-Width, Temperature-Controlled Drawer
ENERGY STAR® Certified
Gallon Door Bins
Accu-Chill™ Temperature Management System
FreshFlow™ Produce Preserver
LED Interior Lighting
Designed, Engineered and Assembled in the U.S.A.
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
Frameless Glass Shelves
Store more items on each shelf with wall-to-wall frameless glass shelves, which offer greater storage flexibility.
Full-Width, Temperature-Controlled Drawer
Store wide items like party platters and sheet cakes or preserve large amounts of meat and cheese at just the right temperature.
ENERGY STAR® Certified
ENERGY STAR® certified models exceed government standards to help save money on your utility bills.
Gallon Door Bins
Free up shelf space by storing gallons of milk and other containers in the door.
Accu-Chill™ Temperature Management System
Cool food quickly with technology that senses and adapts to create the ideal environment for food.
FreshFlow™ Produce Preserver
Keep fruits and veggies in the ideal environment to help produce stay fresher longer.
LED Interior Lighting
Keep food looking as good as it tastes. Light is cast inside the refrigerator so food looks like it's supposed to.
Designed, Engineered and Assembled in the U.S.A.
Adaptive Defrost
Adaptive defrost automatically monitors the freezer environment and runs the cycle only when necessary.
Humidity-Controlled Crispers
Store fruits and vegetables in their ideal environment.
CEE Tier Rating
Energy Star® Qualified
ENERGY STAR Qualified
Prop 65
ULe Environmentally Preferred Certified
UL
Fingerprint Resistant
Resists fingerprints and smudges with steel that easily wipes clean. Available in Black Stainless Steel and Stainless Steel finishes.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Exterior Details
| Base Grille Color | Black |
| Cabinet Color | Black |
| Cabinet Finish | Textured |
| Counter Depth | No |
| Door Color | Black |
| Door Finish | Smooth |
| Door Opening Direction | N/A |
| Door Style | Contour |
| Handle Color | Black Stainless |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Reach Through Handle |
| Hidden Hinge | Yes |
| Reversible Door | No |
Details
| Door Style Configuration | French Door |
| Refrigeration Configuration | Refrigerator |
| Refrigerator Type | French Door |
| Installation Configuration | Freestanding |
Dimensions
| Capacity | 22.1 cu. ft. |
| Depth Closed Excluding Handles | 32 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 47-1/8 in |
| Depth Excluding Doors | 28-1/8 in |
| Freezer Capacity Volume | 6.45 cu. ft. |
| Height To Top Of Cabinet | 68-7/8 in |
| Refrigerator Capacity Volume | 15-33/50 |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Interior Up Front |
| Control Lockout | No |
| Cooling Type | Single Evaporator |
| Door Ajar/Open Alarm | No |
| LCD Touch Screen | No |
| Max Cool/Fast Cool | No |
Refrigerator Details
| Conventional Shelves | 1 Fixed Full-Width Glass, 4 Adjustable Half-Width Glass |
| Humidity-Controlled Crispers | 2 Half-Width |
| Liner Finish | White Glossy |
| Number of Doors | 3 |
| Number of Interior Shelves | 5 |
| Refrigerator Lighting | LED |
| Refrigerator Door Bins | 2 Fixed Full-Width Gallon, 4 Adjustable Full-Width |
| Temperature-Controlled Drawers | 1 Full Width Pantry |
Icemaker Details
| Icemaker | Factory Installed |
| Icemaker Location | Freezer |
Dispenser Details
| Dispenser Options | N/A |
| Dispenser Type | No Dispenser |
Filter Details
| Air Filter Indicator/Reset | No |
| Fresh Flow Air Filter Included | No |
| Produce Preserver | Yes |
| Water Filter Indicator/Reset | No |
Freezer Details
| Freezer Door Type | Pull-Out |
| Freezer Drawer/Basket | 1 Full Width Lower Plastic, 1 Full Width Lower Wire, 1 Full Width Upper Plastic, 1 Full Width Upper Wire with Plastic Dividers |
| Freezer Lighting | LED |
Electrical
| Amps | 20 |
| Volts | 115 |
Other
| Capacity | 22.1 cu. ft. |
| Freezer Capacity Volume | 6.45 cu. ft. |
| Refrigerator Capacity Volume | 15-33/50 |
| Capacity | 22.1 cu. ft. |
| Freezer Capacity Volume | 6.45 cu. ft. |
| Refrigerator Capacity Volume | 15-33/50 |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 45.68 ft³ |
| Dimensional Weight | 567.84 lbs. |
| Total of Cubes | 45.68 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 567.84 lbs. |
Dimensions & Weight
| Width | 32.63 in. |
| Height | 70.13 in. |
| Length | 34.5 in. |
| Weight | 283 lbs. |
| Cabinet Width | 32-5/8 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 32 in |
| Depth Closed Including Handles | 34-1/2 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 47-1/8 in |
| Depth Excluding Doors | 28-1/8 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 70-1/8 in |
| Gross Weight | 283 lbs |
| Height To Top Of Cabinet | 68-7/8 in |
| Net Weight | 265 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37.63 in. |
| Shipping Height | 75.13 in. |
| Shipping Length | 39.5 in. |
| Shipping Weight | 323 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 323 lbs. |
| Source | Calculation |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Brooklawn.









