$1,998.00
Was$2,599.00Save $601.00 (23%)
36" Smart Induction Cooktop in Stainless Steel - NZ36K7880USAA
$1,998.00
Was$2,599.00Save $601.00 (23%)
Current Rebates
Key Features
Flex Zone
Power Boost
Digital-analog controls
Wi-Fi connectivity
Bluetooth connected
Free induction cookware set
Our Ready2Fit™ Guarantee
Virtual Flame™
Description
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
Flex Zone
A large area for flexible cooking to use your largest, smallest or uniquely-shaped pots.
Power Boost
Focused heat that you can adjust on each burner to boil water faster.
Digital-analog controls
Choose between a removable magnetic knob or digital touch controls for more flexibility.
Wi-Fi connectivity
Monitor your cooktop or control your hood from anywhere.*
Bluetooth connected
Bluetooth automatically syncs fans and lights with cooktop burners.
Free induction cookware set
Get a 5-piece Circulon® Premiere Professional™ Induction Cookware set FREE when you buy any Samsung induction cooktop or range.*
Our Ready2Fit™ Guarantee
If your Built-In appliance doesn't fit the cabinet cutout or countertop, enjoy up to $300* on us to cover any modification costs. Valid Purchase Dates: 1/1/25 - 12/31/25
Virtual Flame™
LED surface lights shine onto pans to give the visual of gas cooking, with the precision of induction.
Specifications
Key Features
| Virtual Flame™ | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Wi-Fi & Bluetooth Connected | Yes |
Design
| Color | Stainless Steel |
| General Feature | Induction |
Cooktop
| Cooktop Type | Induction |
| Total Power | 10.8kW |
| Total Number of Elements | 5 |
| Sync Control | Residual Heat Indicator |
| Hot Surface Indicator | Residual Heat Indicator |
Weights & Dimensions
| Product Weight | 58.8 lbs. |
| Cut-Out Dimensions | 33 6/7" W x 4" H x 19 1/8" D |
| Product Dimensions | 36" x 4" x 21 1/4" |
| Product Width | 36" |
| Height (decimal) | 4 |
| Width (decimal) | 36 |
| Depth (decimal) | 21.25 |
Awards and Certificates
| J.D. Power Awards | Yes |
Other
| Cut-Out Dimensions | 33 6/7" W x 4" H x 19 1/8" D |
| Number of Boxes | 1 |
| Source | Calculation |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 4 in. |
| Length | 21.25 in. |
| Weight | 58.8 lbs. |
| Cut-Out Dimensions | 33 6/7" W x 4" H x 19 1/8" D |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 9 in. |
| Shipping Length | 26.25 in. |
| Shipping Weight | 98.8 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 98.8 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.77 ft³ |
| Dimensional Weight | 22.01 lbs. |
| Total of Cubes | 1.77 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 22.01 lbs. |
Materials/Finishes
| Controls for Cooktop | Touch Control with Magnetic Knob |
Power/Ratings
| Flex Zone | Yes |
| Left Rear | Flex Zone 1800W (Boost 2600W) |
| Right Front | 8” with Virtual Flame - 2200W (Boost 3200W) |
| Right Rear | 6” with Virtual Flame - 1400W (Boost 1800W) |
| Center | 7"/11" with Virtual Flame - 3600W (Boost 4800W) |
| Power Boost | Yes |
| Left Front | Flex Zone 1800W (Boost 2600W) |
Smart
| Wi-Fi Connectivity | Yes + Hood Connection |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Samsung Appliances in Brooklawn.





















