36" Smart Induction Cooktop in Stainless Steel - NZ36K7880USAA
36" Smart Induction Cooktop in Stainless Steel
Model: NZ36K7880USAA
36" Smart Induction Cooktop in Stainless Steel NZ36K7880USAA36" Smart Induction Cooktop in Stainless Steel NZ36K7880USAA36" Smart Induction Cooktop in Stainless Steel NZ36K7880USAA36" Smart Induction Cooktop in Stainless Steel NZ36K7880USAA36" Smart Induction Cooktop in Stainless Steel NZ36K7880USAA36" Smart Induction Cooktop in Stainless Steel NZ36K7880USAA36" Smart Induction Cooktop in Stainless Steel NZ36K7880USAA36" Smart Induction Cooktop in Stainless Steel NZ36K7880USAA36" Smart Induction Cooktop in Stainless Steel NZ36K7880USAA36" Smart Induction Cooktop in Stainless Steel NZ36K7880USAA36" Smart Induction Cooktop in Stainless Steel NZ36K7880USAA36" Smart Induction Cooktop in Stainless Steel NZ36K7880USAA
+7more
Price Match Guarantee
rebate iconRebate Available
Color : Other
Other
Current Rebates
Samsung Ready2Fit Guarantee
Expires: December 31, 2026
Samsung Free Induction Cookware Set Rebate
Expires: December 31, 2026
Samsung Warranty Extension Promotion
Expires: July 08, 2026
Expires: July 08, 2026
Samsung Buy More Save More Rebate
Key Features
  • Flex Zone
  • Power Boost
  • Digital-analog controls
  • Wi-Fi connectivity
  • Bluetooth connected
  • Free induction cookware set
  • Our Ready2Fit™ Guarantee
  • Virtual Flame™
Description
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
Specifications
Features
Flex Zone
A large area for flexible cooking to use your largest, smallest or uniquely-shaped pots.
Power Boost
Focused heat that you can adjust on each burner to boil water faster.
Digital-analog controls
Choose between a removable magnetic knob or digital touch controls for more flexibility.
Wi-Fi connectivity
Monitor your cooktop or control your hood from anywhere.*
Bluetooth connected
Bluetooth automatically syncs fans and lights with cooktop burners.
Free induction cookware set
Our Ready2Fit™ Guarantee
Virtual Flame™
Specifications
Key Features
Virtual Flame™Yes
ADA CompliantYes
Wi-Fi & Bluetooth ConnectedYes
Design
ColorStainless Steel
General FeatureInduction
Cooktop
Cooktop TypeInduction
Total Power10.8kW
Total Number of Elements5
Sync ControlResidual Heat Indicator
Hot Surface IndicatorResidual Heat Indicator
Weights & Dimensions
Product Weight58.8 lbs.
Cut-Out Dimensions33 6/7" W x 4" H x 19 1/8" D
Product Dimensions36" x 4" x 21 1/4"
Product Width36"
Height (decimal)4
Width (decimal)36
Depth (decimal)21.25
Awards and Certificates
J.D. Power AwardsYes
Other
Number of Boxes1
SourceCalculation
Dimensions & Weight
Width36 in.
Height4 in.
Length21.25 in.
Weight58.8 lbs.
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
Number of Boxes1
Shipping Width41 in.
Shipping Height9 in.
Shipping Length26.25 in.
Shipping Weight98.8 lbs.
Total of Shipping Weight98.8 lbs.
SourceCalculation
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
Cubic Feet Measurement1.77 ft³
Dimensional Weight22.01 lbs.
Total of Cubes1.77 ft³
Total of Dimensional Weight22.01 lbs.
Materials/Finishes
Controls for CooktopTouch Control with Magnetic Knob
Power/Ratings
Flex ZoneYes
Left RearFlex Zone 1800W (Boost 2600W)
Right Front8” with Virtual Flame - 2200W (Boost 3200W)
Right Rear6” with Virtual Flame - 1400W (Boost 1800W)
Center7"/11" with Virtual Flame - 3600W (Boost 4800W)
Power BoostYes
Left FrontFlex Zone 1800W (Boost 2600W)