4.3 cu. ft. Smart Single Convection Wall Oven with Air Fry, when Connected - WOS72EC7HV
4.3 cu. ft. Smart Single Convection Wall Oven with Air Fry, when Connected
Model: WOS72EC7HV












4.3 cu. ft. Smart Single Convection Wall Oven with Air Fry, when Connected
Model: WOS72EC7HV
Key Features
Smart Wall Ovens
Touchscreen
Scan-to-Cook Technology (US Only)
True Convection with Third Heating Element
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
Smart Wall Ovens
When you’re busy in another room, use your smartphone to monitor cooking progress, so you’re ready to eat when dinner’s done.
Touchscreen
Get instant access to the settings you use most with a touchscreen that learns, adapts and suggests customized presets based on your family's routines.
Scan-to-Cook Technology (US Only)
Get the right settings every time. Scan a frozen food barcode with your smartphone or tablet and send recommended or customized cooking instructions straight to your oven for dinner done the way your family wants it.
True Convection with Third Heating Element
Cook foods faster with the addition of a third element plus a fan that distributes hot air evenly over, under and around food so dinner is ready when they are.
Specifications
Dimensions
| Cutout Depth(IN,inches) | 24.0000 |
| Cutout Height(IN,inches) | 28.0000 |
| Cutout Width(IN,inches) | 25.5000 |
| Depth Closed Excluding Handles(IN,inches) | 24.5000 |
| Depth Closed Including Handles(IN,inches) | 26 7/16 |
| Depth With Door Open 90 Degree(IN,inches) | 46 3/4 |
| Depth(IN,inches) | 26 7/16 |
| Height(IN,inches) | 28 3/4 |
| Net Weight(LB,pounds) | 121 |
| Width(IN,inches) | 27.0000 |
| Carton Depth(IN,inches) | 31.0000 |
| Carton Height(IN,inches) | 31 |
| Carton Width(IN,inches) | 32.0000 |
| Cutout Height Min(IN,inches) | 28 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 134 |
Description
| Fuel Type | Electric |
| Oven Type | Single |
| Size (in.) | 27 |
| Cooktop Combinations | G7CE3034, G7CE3055, G7CE3635, G9CE3065, G9CE3675, RCS2012, UCIG245KBL, W3CG3014, W5CE1522, W5CE3024, W5CE3625, WCC31430, WCE55US0, WCE55US4, WCE55US6, WCE77US0, WCE77US6, WCE97US0, WCE97US6, |
Exterior
| Door Lock | Yes |
| Door Removable | Yes |
| Door Type | Metal & Glass |
| Flush Installation Approved | No |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Oven Window Size | Extra Large |
Features
| Oven Selections | Air Fry, when connected, Audible Signal, Automatic Door Latch, Broil, Cancel/Off, Clock, Control Lock, Convect Modes, Cook Time Indicator, Delay Start, Easy Convect Baked Goods, Easy Convect |
| Language Conversion | English/French/Spanish |
| LP Convertible | No |
| Temperature Conversion | Yes |
Controls
| Control Type | Glass Touch Digital Display |
| Display Color | Full Color |
| Electronic Display Type | LCD Screen |
Details
| Oven Automatic Shut-Off | Yes |
| Oven Capacity (cu.ft) | 4.3 |
| Bake Element Power | 2, 800 W |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Number of Bake Elements | 1 |
| Broiler Element Power | 3, 600 W |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Door Broil Position | Closed |
| Number of Broil Elements | 1 |
| Convection Element Type | True |
| Convection Functions | Bake, Broil, Roast |
| Interior Coating | Porcelain |
| Interior Color | Grey |
| Light Control | Oven Light Touch Pad |
| Light Type | Incandescent |
| Number of Oven Lights | 2 |
| Number of Oven Racks | 3 |
| Number of Rack Guides | 6 |
| Oven Rack 1 Type | Standard |
| Oven Rack 2 Type | Standard |
| Oven Rack 3 Type | Standard |
| Oven Interior Depth(IN,inches) | 19.000 |
| Oven Interior Height(IN,inches) | 18 |
| Oven Interior Width(IN,inches) | 22.000 |
| Delay Clean | Yes |
| Oven Cleaning Type | Self-Cleaning |
| Self-Cleaning Oven Racks | No |
| Oven Cooking System | Convection |
| Style | Wall Ovens |
Certifications
| CUL | Yes |
| Prop 65 | Standard |
| UL | Yes |
| ADA Compliant | ADA Height and Side and Front Reach Compliant |
| Energy Rating (kWh/year) | 341 |
| Kosher Consumer Friendly | Yes |
Specifications
| Width Doors Open 90 Degrees | 46.750 |
| Smart Appliance | Yes |
| Accessory Relationships | Yes |
Electrical
| Amps | 20 |
| Power Cord Included | No |
| Volts | 240 |
Compatibility
| Connectivity | Amazon Alexa, Android, Google Assistant, iOS |
| Works With | WiFi, App, Remote Access, Voice Controlled |
Configuration
| Oven Configuration | Single Oven |
Dimension
| Carton Depth | 31 |
| Carton Height | 31 |
| Carton Width | 32 |
| Cutout Depth (in) | 24 |
| Cutout Height (in) | 28 |
| Cutout Width (in) | 25 1/2 |
| Depth | 26 7/16 |
| Height | 28 3/4 |
| Width | 27 |
| Depth Closed Excluding Handles | 24 1/2 |
| Depth Closed Including Handles | 26 7/16 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46 3/4 |
| Gross Weight | 134 |
| Net Weight | 121.0 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 Inch |
| Shipping Height | 33 Inch |
| Shipping Length | 31 Inch |
| Shipping Weight | 174 lbs |
| Total of Shipping Weight | 174 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.38 ft³ |
| Dimensional Weight | 141.41 Ibs |
| Total of Cubes | 11.38 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 141.41 Ibs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Brooklawn.









