5.3 cu. ft.electric range with Frozen Bake technology - WFE535S0JS
5.3 cu. ft.electric range with Frozen Bake technology
Model: WFE535S0JS



















5.3 cu. ft.electric range with Frozen Bake technology
Model: WFE535S0JS
Key Features
Fan Convection Cooking
FlexHeat Dual Radiant Element
Frozen Bake technology
Warm Zone Element
Keep Warm setting
Large Oven Window
Closed Door Broiling
Control Lock Mode
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
Fan Convection Cooking
FlexHeat Dual Radiant Element
Frozen Bake technology
Warm Zone Element
Keep Warm setting
Large Oven Window
Closed Door Broiling
Control Lock Mode
Adjustable Self-Cleaning Technology
5.3 cu. ft. Capacity
Ceramic glass cooktop
Hidden Bake Element
Upswept SpillGuard Cooktop
#1 Selling Appliance Brand in the U.S.A.
An American company for over 100 years
Specifications
Configuration and Overview
| Size | 30 in |
| Fuel Type | Electric |
| Range Type | Freestanding |
Oven Details
| Door Removable | Yes |
| Drawer Type | Storage Drawer |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | No |
| Automatic Shut-Off | No |
| Oven Cooking System | Convection |
| Interior Color | Black |
| Oven Control Location | Backguard |
| Oven Control Type | Electronic Touch |
| Broiler Location | Top Center |
| Oven Light Switch Location | Top of Console |
| Oven Interior Width | 24-1/2 in |
| Oven Interior Depth | 19-1/4 in |
| Oven Interior Height | 19-1/4 in |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Convection Functions | Bake |
Exterior
| Oven Window Size | Extra Large |
| Handle Type | Reach Through Handle |
| Door Removable | Yes |
| Door Type | Glass Window |
| Drawer Type | Storage Drawer |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Metal |
Appearance
| Handle Material | Metal |
Features
| Power Outage Compatible | No |
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | No |
| Griddle | NA |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Selection | Audible Signal,Automatic Door Latch,Bake,Broil,Cancel/Off,Clock,Control Lock,Convect Modes,Cook Time Indicator,Delay Start,Frozen Bake,Keep Warm Setting,Sabbath Mode,Start Time,Stop Time,Time |
Cooktop Details
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| Cooktop Element Style | Radiant |
| Cooktop Surface Color | Black |
| Number of Cooking Element-Burners | 5 |
| Cooktop Control Knob Type | Plastic |
| Cooktop Control Location | Backguard |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Center Front Element-Burner Size | 6in. |
| Left Front Element-Burner Size | 9in./6in. |
| Left Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Left Rear Element-Burner Type | Standard |
| Right Front Element-Burner Size | 9in./6in. |
| Right Front Element-Burner Type | Dual |
| Right Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Cooktop Configuration | All Burners |
| Cooktop Control Knob Color | Stainless Steel |
| Center Front Element-Burner Power | 100W |
| Center Front Element-Burner Type | Simmer |
| Left Front Element-Burner Power | 3000W |
| Left Front Element-Burner Type | Dual |
| Left Rear Element-Burner Power | 1200W |
| Right Front Element-Burner Power | 3000W |
| Right Rear Element-Burner Power | 1200W |
| Right Rear Element-Burner Type | Standard |
Details
| Bake Element Power | 2400W |
| Broiler Element Power | 3400W |
| Oven Light Type | Incandescent |
| Number of Oven Racks | 2 |
| Oven Rack Type | Standard (Both) |
| Cooktop Surface Material | Porcelain Coated Steel |
| Oven Cleaning Type | Self-Cleaning |
| Convection Element Type | Fan |
| Number of Rack Guides | 5 |
| Automatic Shut-Off | No |
| Interior Color | Black |
| Oven Control Knob Color | Stainless Steel |
| Oven Control Knob Type | Plastic |
| Oven Control Location | Backguard |
| Oven Control Type | Electronic Touch |
| Oven Cooking System | Convection |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Broiler Location | Top Center |
| Convection Functions | Bake |
| Number of Oven Lights | 1 |
| Oven Light Switch Location | Top of Console |
| Oven Interior Depth(IN,inches) | 19 1/4 |
| Oven Interior Height(IN,inches) | 19 1/4 |
| Oven Interior Width(IN,inches) | 24 1/2 |
Certifications
| Prop 65 | Standard |
| ADA Compliant | No |
| CUL | Yes |
| Kosher Consumer Friendly | No |
| UL | Yes |
Electrical
| Power Cord Included | No |
| Amps | 40 |
| Volts | 120/240 |
Description
| Fuel Type | Electric |
| Range Type | Freestanding |
| Size (in.) | 30 |
Controls
| Display Color | Blue |
| Electronic Display Type | LED |
Specifications
| Accessory Relationships | Yes |
| Home Delivery | Yes |
| Will Call | Yes |
Configuration
| Oven Configuration | Single Oven |
| Range Configuration | Freestanding |
Refinement
| Style | Ranges |
EndecaProps
| ProductOutletCategories | Cooking |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.97 ft³ |
| Total of Cubes | 22.97 ft³ |
| Dimensional Weight | 285.62 lbs. |
| Total of Dimensional Weight | 285.62 lbs. |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 47.88 in. |
| Length | 27.75 in. |
| Weight | 174 lbs. |
| Carton Depth | 30 |
| Carton Height | 49 |
| Carton Width | 32 |
| Cutout Depth (in) | 24 |
| Cutout Width (in) | 30 |
| Cutout Height (in) | 36 |
| Gross Weight | 174 |
| Net Weight | 169.0 |
| Cutout Depth | 24.0 in |
| Cutout Height | 36.0 in |
| Cutout Width | 30.0 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 25-5/16 in |
| Depth Closed Including Handles | 28.0 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46-11/16 in |
| Maximum Height | 47-7/8 in |
| Minimum Height | 46-7/8 in |
| Cutout Depth(IN,inches) | 24 |
| Cutout Height(IN,inches) | 36 |
| Cutout Width(IN,inches) | 30 |
| Depth Closed Excluding Handles(IN,inches) | 25 5/16 |
| Depth Closed Including Handles(IN,inches) | 28 |
| Depth With Door Open 90 Degree(IN,inches) | 46 11/16 |
| Maximum Height(IN,inches) | 47 7/8 |
| Minimum Height(IN,inches) | 46 7/8 |
| Net Weight(LB,pounds) | 169 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 174 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 49 in. |
| Shipping Length | 32.75 in. |
| Shipping Weight | 214 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 214 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Capacity (Cu Ft) | 5.30 |
| Capacity | 5-3/10 |
| Capacity(FT3,cubic feet) | 5.30 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Brooklawn.









