Whirlpool® 5.1 Cu. Ft. Freestanding 5-Burner Gas Stove - WFG505M0BS
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
Whirlpool® 5.1 Cu. Ft. Freestanding 5-Burner Gas Stove
Model: WFG505M0BS











+1more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
Whirlpool® 5.1 Cu. Ft. Freestanding 5-Burner Gas Stove
Model: WFG505M0BS
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Specifications
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.75 ft³ |
| Dimensional Weight | 270.42 lbs. |
| Total of Cubes | 21.75 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 270.42 lbs. |
Exterior Details
| Door Type | Metal & Glass |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Metal |
| Knob Color | Color Coordinated |
| Knob Type | Dishwasher-Safe Plastic |
| Oven Control Location | Backguard |
| Oven Control Type | Electronic Touch |
| Oven Window Size | Extra Large Upper and Lower Oven |
Oven Cavity Details
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | No |
| Broiler Location | Drawer |
| Convection Element Type | None |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Convection Functions | No |
| Interior Color | Grey |
| Number of Oven Lights | 1 |
| Number of Oven Racks | 2 |
| Number of Rack Guides | 5 |
| Oven Cleaning Type | Manual Clean |
| Oven Cooking System | Thermal |
| Oven Light Switch Location | Oven Control |
| Oven Light Type | Incandescent |
| Oven Rack Type | Standard |
Cooktop Details
| Cooktop Control Location | Front |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Cooktop Surface Color | Black |
| Cooktop Surface Material | Porcelain Coated Steel |
| Griddle Included | Included |
| Heating Element On Indicator Light | No |
| Hot Surface Indicator Light | No |
| Ignition Type | Electronic |
Element/Burner Details
| Center Rear Element-Burner Power | 8, 000 BTU |
| Center Rear Element-Burner Type | Sealed Burner |
| Cooktop Element Style | Sealed Burner |
| Left Front Element-Burner Power | 15, 000 BTU |
| Left Front Element-Burner Type | High Output |
| Left Rear Element-Burner Power | 9, 500 BTU |
| Left Rear Element-Burner Type | Sealed Burner |
| Number of Cooking Element-Burners | 5 |
| Number of Grates | 2 |
| Right Front Element-Burner Power | 15, 000 BTU |
| Right Front Element-Burner Type | Sealed Burner |
| Right Rear Element-Burner Power | 5, 000 BTU |
| Right Rear Element-Burner Type | Simmer |
Details
| Fuel Type | Gas |
| LP Convertible | Yes - Kit Included |
| Oven Configuration | Single Oven |
| Oven Selections | Clock, Control Lock, Timer |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Power Outage Compatible | No |
| Range Configuration | Freestanding |
| Range Type | Freestanding |
Controls
| Display Color | Blue |
| Electronic Display Type | Digital |
Grate Details
| Grate Details | Cast Iron Grates, Continuous, Dishwasher Safe, Matte Finish, Recessed |
Refinements
| Features | Bladed Knob, Whirlpool Handle |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | Yes |
| Volts | 120 |
Features
| Range Features | Bladed Knob, Whirlpool Handle |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.25 in. |
| Length | 27.2 in. |
| Weight | 136 lbs. |
| Cutout Height | 36 in |
| Cutout Width | 30-1/8 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 25-1/8 in |
| Gross Weight | 136 lbs |
| Oven Interior Depth | 25 in |
| Oven Interior Height | 18-3/8 in |
| Oven Interior Width | 19 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.25 in. |
| Shipping Length | 32.2 in. |
| Shipping Weight | 176 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 176 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Capacity | 5.1 cu. ft. |
| Common Size | 30 in |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Brooklawn.









