4.8 cu. ft. Guided Electric Front Control Range With The Easy-Wipe Ceramic Glass Cooktop - WEE510SAGB
4.8 cu. ft. Guided Electric Front Control Range With The Easy-Wipe Ceramic Glass Cooktop
Model: WEE510SAGB

4.8 cu. ft. Guided Electric Front Control Range With The Easy-Wipe Ceramic Glass Cooktop
Model: WEE510SAGB
Key Features
Frozen Bake Technology
Guided Cooktop Controls
FlexHeat Dual Radiant Elements
Adjustable Self-Cleaning
Easy-Wipe Ceramic Glass Cooktop
Temperature Sensor
4.8 cu. ft. Capacity
Keep Warm
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
Frozen Bake Technology
Guided Cooktop Controls
FlexHeat Dual Radiant Elements
Adjustable Self-Cleaning
Easy-Wipe Ceramic Glass Cooktop
Temperature Sensor
4.8 cu. ft. Capacity
Keep Warm
Closed Door Broiling
Delay Cook
Sabbath Mode
Star-K Certified
ADA Compliant
#1 Selling Appliance Brand in the U.S.A.
Specifications
Configuration and Overview
| Size | 30 in |
| Fuel Type | Electric |
| Range Type | Freestanding |
Oven Details
| Door Removable | Yes |
| Drawer Type | Access Panel |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | No |
| Automatic Shut-Off | Yes |
| Oven Cooking System | Thermal |
| Interior Color | Dark Grey |
| Oven Control Location | Front |
| Oven Control Type | Electronic Touch |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Oven Light Switch Location | Oven Control |
| Oven Interior Width | 24-1/2 in |
| Oven Interior Depth | 18-1/2 in |
| Oven Interior Height | 18-1/8 in |
| Hidden Bake Element | No |
Appearance
| Handle Material | Metal |
Cooktop Details
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| Cooktop Element Style | Radiant |
| Cooktop Surface Color | Black |
| Number of Cooking Element-Burners | 4 |
| Cooktop Control Location | Front |
| Cooktop Control Type | Electronic Touch |
| Left Front Element-Burner Size | 9in./6in. |
| Left Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Left Rear Element-Burner Type | Radiant |
| Right Front Element-Burner Size | 9in./6in. |
| Right Front Element-Burner Type | Dual |
| Right Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Left Front Element-Burner Power | 3000W |
| Left Front Element-Burner Type | Dual |
| Left Rear Element-Burner Power | 1200W |
| Right Front Element-Burner Power | 3000W |
| Right Rear Element-Burner Power | 1200W |
| Right Rear Element-Burner Type | Radiant |
Details
| Bake Element Power | 2400W |
| Broiler Element Power | 3400W |
| Oven Light Type | Incandescent |
| Number of Oven Racks | 2 |
| Oven Rack Type | Standard (Both) |
| Cooktop Surface Material | Ceramic Glass |
| Oven Cleaning Type | Adjustable Self Cleaning |
| Number of Rack Guides | 5 |
| Automatic Shut-Off | Yes |
| Interior Color | Dark Grey |
| Oven Control Location | Front |
| Oven Control Type | Electronic Touch |
| Oven Cooking System | Thermal |
| Hidden Bake Element | No |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Convection Element Type | None |
| Number of Oven Lights | 1 |
| Oven Light Switch Location | Oven Control |
| Oven Interior Depth(IN,inches) | 18 1/2 |
| Oven Interior Height(IN,inches) | 18 1/8 |
| Oven Interior Width(IN,inches) | 24 1/2 |
Certifications
| Prop 65 | Standard |
| ADA Compliant | ADA Height and Operation Compliant |
| Kosher Consumer Friendly | Yes |
| UL | Yes |
Electrical
| Power Cord Included | No |
| Amps | 40 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120/240 |
Features
| Power Outage Compatible | No |
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | No |
| Griddle | NA |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Selection | Audible Signal,Automatic Door Latch,Bake,Broil,Cancel/Off,Clock,Control Lock,Cook and Hold,Cook Time Indicator,Delay Start,Frozen Bake,Keep Warm Setting,Language Conversion,Sabbath Mode,Start |
Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Exterior
| Oven Window Size | Large |
| Door Removable | Yes |
| Door Type | Glass Window |
| Drawer Type | Access Panel |
| Handle Color | Black |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Reach Through Handle |
Refinements
| Features | ADA Compliant |
| WHR Range | ADA Compliant |
Description
| Fuel Type | Electric |
| Range Type | Freestanding |
| Size (in.) | 30 |
Controls
| Display Color | Blue |
| Electronic Display Type | LED |
Specifications
| Accessory Relationships | Yes |
| Will Call | Yes |
| Home Delivery | Yes |
Configuration
| Oven Configuration | Single Oven |
| Range Configuration | Slide-In |
Refinement
| Style | Ranges |
EndecaProps
| ProductOutletCategories | Cooking |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Capacity (Cu Ft) | 4.80 |
| Capacity | 4-4/5 |
| Capacity(FT3,cubic feet) | 4.80 |
| Capacity (Cu Ft) | 4.80 |
| Capacity | 4-4/5 |
| Capacity(FT3,cubic feet) | 4.80 |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.19 ft³ |
| Dimensional Weight | 213.75 lbs. |
| Total of Cubes | 17.19 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 213.75 lbs. |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 29.25 in. |
| Weight | 172 lbs. |
| Carton Height | 43 1/2 |
| Carton Depth | 30 1/2 |
| Carton Width | 31 1/2 |
| Depth Closed Excluding Handles | 28 1/2 |
| Depth Closed Including Handles | 29 1/4 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 47 3/8 |
| Gross Weight | 172 |
| Minimum Height | 34 |
| Net Weight | 152.0 |
| Cutout Depth (in) | 24 |
| Cutout Height (in) | 34 |
| Cutout Width (in) | 30 1/8 |
| Cutout Depth | 24.0 in |
| Cutout Height | 34.0 in |
| Cutout Width | 30-1/8 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 24-1/2 in |
| Depth Closed Including Handles | 29-1/4 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 47-3/8 in |
| Minimum Height | 34.0 in |
| Cutout Depth(IN,inches) | 24 |
| Cutout Height(IN,inches) | 34 |
| Cutout Width(IN,inches) | 30 1/8 |
| Depth Closed Excluding Handles(IN,inches) | 24 1/2 |
| Depth Closed Including Handles(IN,inches) | 29 1/4 |
| Depth With Door Open 90 Degree(IN,inches) | 47 3/8 |
| Minimum Height(IN,inches) | 34 |
| Net Weight(LB,pounds) | 152 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 172 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.5 in. |
| Shipping Height | 43.5 in. |
| Shipping Length | 34.25 in. |
| Shipping Weight | 212 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 212 lbs. |
| Source | Calculation |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Brooklawn.








