5.0 Cu. Ft. Front Control Gas Range With Cast-iron Grates - WEG515S0FB
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
5.0 Cu. Ft. Front Control Gas Range With Cast-iron Grates
Model: WEG515S0FB













+3more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
5.0 Cu. Ft. Front Control Gas Range With Cast-iron Grates
Model: WEG515S0FB
Key Features
Frozen Bake™ Technology
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
Specifications
Features
Frozen Bake™ Technology
Skip preheating and cook frozen favorites like pizza in fewer steps with preprogrammed settings that automatically adjust cooking times for you.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.51 ft³ |
| Total of Cubes | 18.51 ft³ |
| Dimensional Weight | 230.16 lbs. |
| Total of Dimensional Weight | 230.16 lbs. |
Exterior Details
| Door Type | Metal & Glass |
| Knob Color | Color Coordinated/Black on Stainless |
| Knob Type | Dishwasher-Safe Plastic |
| Oven Control Location | Front |
| Oven Control Type | Electronic Touch |
| Oven Window Size | Extra Large |
Cooktop Details
| Cooktop Control Location | Front |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Cooktop Surface Color | Black on Stainless |
| Cooktop Surface Material | Porcelain Coated Steel |
| Griddle Included | Optional Accessory |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | No |
| Ignition Type | Electronic |
Oven Cavity Details
| Convection Element Type | None |
| Convection Functions | No |
| Door Removable | Yes |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Interior Color | Grey |
| Number of Oven Lights | 1 |
| Number of Oven Racks | 2 |
| Number of Rack Guides | 5 |
| Oven Cleaning Type | Adjustable Self Cleaning |
| Oven Cooking System | Thermal |
| Oven Light Switch Location | Oven Control |
| Oven Light Type | Incandescent |
| Oven Rack Type | Standard (Both) |
| Bake Element Power | 16,500 BTU |
| Broiler Element Power | 1,300 W Electric Broil |
Element/Burner Details
| Cooktop Element Style | Sealed Burner |
| Left Front Element-Burner Type | High Output |
| Left Rear Element-Burner Type | Sealed Burner |
| Number of Cooking Element-Burners | 4 |
| Number of Grates | 2 |
| Right Front Element-Burner Type | High Output |
| Right Rear Element-Burner Type | Simmer |
| Left Front Element-Burner Power | 15,000 BTU |
| Left Rear Element-Burner Power | 9,500 BTU |
| Right Front Element-Burner Power | 15,000 BTU |
| Right Rear Element-Burner Power | 5,000 BTU |
Details
| Fuel Type | Gas |
| LP Convertible | Yes - Kit Included |
| Oven Configuration | Single Oven |
| Oven Selections | Audible Signal, Clock, Control Lock, Cook Time Indicator, Delay Start, Frozen Bake, Sabbath Mode, Timer, Warm Hold |
| Power On Indicator Light | Yes |
| Power Outage Compatible | No |
| Range Configuration | Slide-In |
| Range Type | Slide-in |
Grate Details
| Grate Details | Cast Iron Grates, Dishwasher Safe, Matte Finish |
| Number of Grates | 2 |
Controls
| Display Color | Blue |
| Electronic Display Type | LED |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | No |
| Volts | 120 |
Refinements
| Features | ADA Compliant, Frozen Bake™ Technology, Guided Cooktop Controls, Sabbath Mode/Star-K Certification, Self-Cleaning, Bladed Knob, Whirlpool Handle |
Features
| Range Features | ADA Compliant, Bladed Knob, Frozen Bake™ Technology, Guided Cooktop Controls, Sabbath Mode/Star-K Certification, Self-Cleaning, Whirlpool Handle |
Certifications
| ADA Compliant | ADA Height and Operation Compliant |
| UL | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 37 in. |
| Length | 28.94 in. |
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Height | 36 in |
| Maximum Height | 37 in |
| Minimum Height | 36 in |
| Weight | 199 lbs. |
| Cutout Width | 30.125 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 28.125 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 47.375 in |
| Gross Weight | 199 lbs |
| Net Weight | 179 lbs |
| Oven Interior Depth | 18.75 in |
| Oven Interior Height | 18.125 in |
| Oven Interior Width | 24.5 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 42 in. |
| Shipping Length | 33.94 in. |
| Source | Calculation |
| Shipping Weight | 239 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 239 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Brooklawn.









