$3,157.00
Was$3,479.00Save $322.00 (9%)
Oristano - EORX48SS
$3,157.00
Was$3,479.00Save $322.00 (9%)
Key Features
Heat Guard
Professional Performance
Elica Easy Mounting
Top or Rear Outlet
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
Heat Guard
Stay cool under pressure, adjust temperature automatically.Senses extreme temperatures (>158 °F ) and automatically adjusts the blower speed to HIGH.
Professional Performance
Unleash high performance with special features!Special features and high performances for models with aspiration capacity between 600 and 1200 CFM’s.
Elica Easy Mounting
Revolutionizing hood installation.Elica's patented Easy Mounting System simplifies hood installation with easy steps, eliminating the need for specialized duct transition purchases, or duct cover expenses to conceal connection points.
Top or Rear Outlet
Allowing flexibility with dual venting options.Choose between top or rear ducting to suit your kitchen's layout and design. This feature ensures a seamless installation, allowing you to adapt the hood to your space with ease.
Specifications
Generic Data
| Weight | 81,35lb |
| Finishing | Stainless steel |
| Width (inch) | 48" |
| Sizes (inch) | 48" x 24” x 30" |
| Duct Transition | Round 6" / Round 8" |
| Venting Type | Convertible with Kit |
| Series | DISEGNO |
| Filters | Dishwasher-Safe, Professional Stainless Steel Angled Baffle Filter |
Extraction
| Airflow | 600/1200CFM |
| Sones | 1.7-7.0 / 1.7-8.5 |
| Electrical | 120 V/60 Hz |
| Blower type | Needs Pairing with Arezzo Insert |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Elica Appliances in Brooklawn.




















