7.4 cu. ft. Smart Top Load Electric Dryer - WED6120HC
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
7.4 cu. ft. Smart Top Load Electric Dryer
Model: WED6120HC

















+7more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
7.4 cu. ft. Smart Top Load Electric Dryer
Model: WED6120HC
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Specifications
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.08 ft³ |
| Total of Cubes | 19.08 ft³ |
| Dimensional Weight | 237.23 lbs. |
| Total of Dimensional Weight | 237.23 lbs. |
Details
| Automatic Dry Control | Yes |
| Cycle Time Remaining | Yes |
| EcoBoost Energy Saver | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| LP Convertible | No |
| Lint Filter Indicator | Yes |
| Maytag Commercial Components | No |
| Moisture Sensor | Yes |
| Pedestal Options | No |
| Quad Baffles | No |
| Secondary Lint Filter | No |
| Sound Package | No |
| Stackable | No |
| Steam Hose Y Connector | No |
Smart Compatibility
| Connectivity | Amazon Alexa, Android, Google Assistant, iOS |
| Smart Appliance | Yes |
| Works With | App, Remote Access, WiFi |
Exterior Details
| Door Opening Direction | Drop Down |
| Door Style | Hamper |
| Reversible Door | No |
| Window | Yes |
Installation Considerations
| Flat Back | No |
| Four Way Venting | Yes |
| Hoses Included | No |
| Long Vent | No |
| Maximum Vent Length | 64 ft |
| Venting Direction | Left, Right, Bottom, Rear |
Controls
| Control Location | Rear Console |
| Control Type | Tap Touch |
| Electronic Display Type | 2.4in LCD |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Feedback-Status Indicators | Cooling Down, Drying, Drying Complete, Sensing, Wrinkle Shield™ |
Interior Details
| Dryer Drum Material | Powder Coat |
| Dryer Interior Light | Incandescent |
| Eco Monitor/Efficiency Monitor | No |
| Lint Screen Location | Front |
| Sound Package | No |
Cycles
| Drying Cycles Selections | Bulky Items, Colors, Delicates, Heavy Duty, Normal, Quick Dry, Regular, Sanitize, Timed Dry, Towels, Whites, Wrinkle Control |
| Number of Dryer Cycles | 35 |
Modifiers
| Number of Dryness Levels | 3 |
| Number of Temperatures | 5 |
| Selection of Drying Levels | Less, More, Normal |
Options
| Dryer Option Selections | Cycle Signal, Damp Dry, Eco Boost™, Wrinkle Shield™ |
| Number of Dryer Options | 4 |
Electrical
| Amps | 30 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | No |
| Volts | 240 |
Refinements
| Features | Smart/WiFi Enabled, Sanitize Cycle |
Features
| Dryer Features | Sanitize Cycle, Smart/WiFi Enabled |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| Energy Star Qualified | No |
| Energy Star® Qualified | No |
| Prop 65 | Standard |
| UL | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 40.88 in. |
| Length | 29.88 in. |
| Weight | 134.8 lbs. |
| Depth With Door Open 90 Degree | 45-7/8 in |
| Door Opening Height | 40-22/25 in |
| Door Opening Width | 27 in |
| Maximum Height | 40-7/8 in |
| Gross Weight | 134-4/5 lbs |
| Net Weight | 117-2/5 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 45.88 in. |
| Shipping Length | 34.88 in. |
| Shipping Weight | 174.8 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 174.8 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Capacity | 7.4 cu. ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Brooklawn.









