7.4 Cu. Ft. Smart Top Load Gas Dryer - WGD6120HC
7.4 Cu. Ft. Smart Top Load Gas Dryer
Model: WGD6120HC


















7.4 Cu. Ft. Smart Top Load Gas Dryer
Model: WGD6120HC
Key Features
Intuitive Controls
Smart Appliance
AccuDry™ sensor drying technology
Available from Brooklawn Appliance Outlet, serving customers throughout Brooklawn.
Features
Intuitive Controls
Let the dryer guide you to the right cycle combinations or customize up to 35 of your own to get the right type of fabric care for whatever you’re drying.
Smart Appliance
Connect to more. Enjoy smart features that help you streamline your laundry routine and keep your day moving. No subscription required.
AccuDry™ sensor drying technology
Two built-in sensors measure moisture and temperature levels to help prevent overdrying and automatically stop the cycle when the load is dry.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.08 ft³ |
| Dimensional Weight | 237.2 lbs. |
| Total of Cubes | 19.08 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 237.2 lbs. |
Dimensions
| Depth | 29-7/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 45-7/8 in |
| Door Opening Height | 40-22/25 in |
| Door Opening Width | 27 in |
| Gross Weight | 137 lbs |
| Height | 40-7/8 in |
| Net Weight | 119-3/5 lbs |
| Width | 27 in |
Details
| Automatic Dry Control | Yes |
| Cycle Time Remaining | Yes |
| EcoBoost Energy Saver | Yes |
| Fuel Type | Gas |
| LP Convertible | Yes |
| Lint Filter Indicator | Yes |
| Moisture Sensor | Yes |
| Pedestal Options | No |
| Secondary Lint Filter | No |
| Sound Package | No |
| Stackable | No |
Interior Details
| Dryer Drum Material | Powder Coat |
| Eco Monitor/Efficiency Monitor | No |
| Lint Screen Location | Front |
| Sound Package | No |
Controls
| Control Location | Rear Console |
| Control Type | Tap Touch |
| Electronic Display Type | 2.4in LCD |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Feedback-Status Indicators | Cooling Down, Drying, Drying Complete, Sensing, Wrinkle Shield™ |
Cycles
| Drying Cycles Selections | Bulky Items, Colors, Delicates, Heavy Duty, Normal, Quick Dry, Regular, Sanitize, Timed Dry, Towels, Whites, Wrinkle Control |
| Number of Dryer Cycles | 35 |
Modifiers
| Number of Dryness Levels | 3 |
| Number of Temperatures | 5 |
| Selection of Drying Levels | Less, More, Normal |
Exterior Details
| Door Opening Direction | Drop Down |
| Door Style | Hamper |
| Reversible Door | No |
| Window | Yes |
Smart Compatibility
| Connectivity | Amazon Alexa, Android, Google Assistant, iOS |
| Smart Appliance | Yes |
| Works With | App, Remote Access, WiFi |
Installation Considerations
| Flat Back | No |
| Four Way Venting | Yes |
| Hoses Included | No |
| Long Vent | No |
| Maximum Vent Length | 64 ft |
| Venting Direction | Left, Right, Bottom, Rear |
Options
| Dryer Option Selections | Cycle Signal, Damp Dry, Eco Boost™, Wrinkle Shield™ |
| Number of Dryer Options | 4 |
Electrical
| Power Cord Included | Yes |
Refinements
| Features | Smart/WiFi Enabled, Sanitize Cycle |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| Energy Star Qualified | No |
| UL | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 40.88 in. |
| Length | 29.88 in. |
| Weight | 137 lbs. |
| Depth With Door Open 90 Degree | 45-7/8 in |
| Door Opening Height | 40-22/25 in |
| Door Opening Width | 27 in |
| Gross Weight | 137 lbs |
| Net Weight | 119-3/5 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 45.88 in. |
| Shipping Length | 34.88 in. |
| Shipping Weight | 177 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 177 lbs. |
| Source | Calculation |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Brooklawn.









